Avatar billede sobo Nybegynder
30. juni 2002 - 10:51 Der er 3 kommentarer og
2 løsninger

Antivirus og firewall

To pc'er i mini-netværk. Begge har Win-XP.

Pc-A har to netkort; et til Internettet via Cisco 677 og et til forbindelse over til Pc-B.
Pc-A og Pc-B er forbundet direkte med hinanden via netkort og krydset kabel.

Det er kørt "Netværksguide" og valgt den mulighed med gateway. Pc-A fungerer altså som gateway for Pc-B.

På Pc-A er installeret antivirusprogram (AVG 6.0) og firewall (Tiny Personal Firewall).

Skal/bør det også installeres på Pc-B for at opnå maximal beskyttelse, eller er Pc-B beskyttet via installationerne på Pc-A?
Jeg tænker kun på beskyttelse i forhold til Internettet.

vh
sobo
Avatar billede dennism Nybegynder
30. juni 2002 - 11:04 #1
Jeg vil mene at du er beskyttet når Pc-A er beskyttet!
Men jeg er ikke 100% sikker, derfor laver jeg kun en kommentar!
Avatar billede k-asp-er Nybegynder
30. juni 2002 - 11:21 #2
Den er ikke sikret i forhold til Internettet - alting parses direkte videre fra PC-A, hvor sikringen (firewall & antivirus) først træder ind på det næste niveau.
Avatar billede k-asp-er Nybegynder
30. juni 2002 - 11:21 #3
Den er ikke sikret i forhold til Internettet - alting parses direkte videre fra PC-A, hvor sikringen (firewall & antivirus) først træder ind på det næste niveau.
Avatar billede k-asp-er Nybegynder
30. juni 2002 - 11:24 #4
PC-A skal opsættes som router for at det virker, de simple gateways, der er tilgængelige, kan ikke sikre noget som helst.
Avatar billede bufferzone Praktikant
30. juni 2002 - 14:52 #5
Når du anvneder en personlig firewall, beskytteter du kun den maskine der har den installeret og du kan intet gøre for at opnå beskyttelse på netværket, Hvis du vil beskytte dit netværk skal du anvende en netværksfirewall.
Hvad angår virusbeskyttelse, skal også denne være installeret på alle maskiner i netværket, og har du forskellige servere opsat, f.eks. en mailserver, skal der specialbeskyttelse på denne (en virusscanner, der kan scanne mails)

Du skal huske at du nårmalt får hvad du betaler for, så vil du have sikkerhed, bliver du nok nød til at betale lidt.

Hilsen Kim fra http://www.bufferzone.dk
http://www.fotx.net/bufferzone
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester