08. oktober 2002 - 00:36Der er
9 kommentarer og 2 løsninger
3 små spørgsmål
Hejsa... Har lige et par spm som jeg håber nogen kan svare på
1. Når jeg compiler, får jeg (som forventet) en .exe fil. Intet problem der, men så snart jeg lader andre køre programmet, siger den at der mangler adskillige filer. Det viser sig at alle de filer den siger mangler, er filer som hører til C++ Builder (som jeg bruger). Det kan da ikke passe at mine programmer kræver C++ Builder for at køre. Jeg ville jo gerne have et stand-alone program. Hvad er det jeg har overset, og hvad kan jeg gøre?
2. Jeg sidder med et lille program som skal ligge øverst, over andre programmer. Som det er opbygget, er det blot en lille sort firkantet boks uden nogen ramme. Problemet her, er at så snart jeg fjerner rammen fra vinduet, kan man ikke flytte det rundt på skærmen, og det er jo lidt skod, da man jo skal kunne flytte det hen hvor man synes det generer mindst. Hvad kan jeg gøre for at vinduet kan flyttes, selvom det ikke har nogen ramme (border)
3. Hvordan kan jeg gøre sådan at programmet ikke vises nede på processlinien, hvis i forstår.
15 points til hvert spm :) Skal lige igen nævne at jeg bruger C++ Builder 5, hvis nogen overså det :)
1. Det kunne lyder som om du bruger properitære Borland ting, jeg mener du skal medsende diver .dll filer for at folk kan afvikle dine programmer. Dette undgår man f.eks. ved brug af Visual Studio da dens .dll filer allerede er i systemmet per default.
2. Når brugeren tryker musetast ned, tjekker du, i din kode, om punktet ligger inden for det område du vil have man skal kunne flytte vinduet med. Hvis ja, sætter du en member-variabel til true, kald den fx m_bMoveWindow. Ved mouse-move-events tjekker du om variablen er true og i så fald flytter du selv vinduet (brug fx MoveWindow). Endelig, når brugeren slipper venstre musetast, sætter du variablen til false.
1) Du går ind i Project->Options. Vælger fanen pakages. Nede i bunden af den er der sat er flue ben i "Build with runtime pakages" det fjerner du, og sætter et "hak" i default. Så er det sådan for eftertiden.
1) Og du skal derudover under 'Project->Options' fanen 'Linker' un-checke 'Use dynamic RTL'
2) Du bliver nødt til at kode en onMouseDown og OnMouseMove event handler, som simpelthen flytter din form sammen med musen - enten direkte på formen, eller på en lille TImage-component som man kan pege på. (Eksemple følger.)
2) Gå på Torry.net og download TJBForm den kan det du vil og meget mere. Så har du mulighed for at flytte din for vha ALLE componenterne på den. (Den er også skrevet af en flink mand) http://www.torry.net/vcl/forms/other/tjbform.zip
3) Gem fra ikon-linien. Du skal anvende den SysTray component der ligger under 'Examples\Controls\Tray'. Du skal bruge 'Component->Install Component' og så bruge 'Browse' knappen til 'Unit file name' til at navigere ned til 'traycomp.cpp'. Efter endt compilering af dclusr??.bpk vil du under 'System' tabben på components paletten have en 'TayComp'
Hvis du vil have en tray menu, skal du droppe en PopupMenu fra 'Standard' fanen først. Dernæst dropper du en TrayComp på formen, og retter følgende properties:
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.