Center for atomforskning ramt af hackere - dets reaktor ligger 500 kilometer fra Danmark

Polens største statslige atomare forskningscenter er blevet angrebet af cyberkriminelle.

Artikel top billede

(Foto: Unsplash)

Hackere har angrebet it-infrastruktur i Polens Nationale Center for Atomforskning (NCBJ).

Angrebet blev opdaget og blokeret, før det forårsagede skade, oplyser NCBJ.

I en erklæring meddelte instituttet, at deres sikkerhedssystemer og interne procedurer, der er designet til at opdage trusler tidligt, forhindrede kompromittering. Efterfølgende sikrede it-personalet hurtigt de målrettede systemer.

"Takket være sikkerhedssystemernes og -procedurernes hurtige og effektive handlinger i tilfælde af en sådan hændelse, samt vores teams hurtige reaktion, blev angrebet afværget, og systemernes integritet blev ikke kompromitteret," lyder det fra NCBJ ifølge mediet Bleeping Computer.

NCBJ er Polens største statslige atomforskningsinstitut med speciale i kernefysik, reaktorteknologi, partikelfysik og strålingsanvendelser. Det yder teknisk og videnskabelig støtte til landets atomkraftprogram.

Centret ligger i Otwock-Swierk tæt på Warszawa og dermed omkring 500 kilometer fra Bornholm.

Instituttet driver Maria, Polens eneste atomreaktor. Den bruges til videnskabelige eksperimenter, neutronforskning og produktion af medicinske isotoper. Reaktoren bruges ikke til at skabe elektricitet.

Sikkerhedsteams i højeste beredskab

Selvom NCBJ ikke tilskrev angrebet til en specifik trusselsgruppe eller nation, rapporterede Reuters, at polske myndigheder fandt indikatorer for, at Iran kan stå bag cyberangrebet. Myndighederne er dog forsigtige med at drage en konklusion, da tegnene kan være en afledningsmanøvre.

Polens forsvarsminister, Wladyslaw Kosiniak-Kamysz, har udtalt, at Polen ikke deltager i konflikten i Mellemøsten.

NCBJ's direktør, professor Jakub Kupecki, udtalte, at cybersikkerhedshændelsen ikke påvirkede driften af ​​MARIA-reaktoren, som fortsat fungerer sikkert ved fuld effekt.

NCBJ har informeret de relevante myndigheder i landet og indledt en undersøgelse. Derudover er interne sikkerhedsteams nu i højeste beredskab.

For godt en måned siden kom det frem, at Polens energiforsyning var et mål for et massivt russisk cyberangreb.

Navnenyt fra it-Danmark

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS