Avatar billede snuf Nybegynder
23. oktober 2002 - 22:40 Der er 8 kommentarer og
5 løsninger

Rettighed til domænenavn.

Er der nogle der ved hvad min rettigheder er i forhold til et domænenavn som en anden har, men jeg gerne ville have?

Han bruger det stort set ikke. Det er et dødt link på siden det er alt. (Samt en emailadresse til at kontakte ham). Eneste tekst er navnet på hans "firma" som ikke eksisterer, eller i hvert fald ikke har et SE-nummer.

Jeg er ved at lave en hjemmeside for et dansk firma der godt kunne bruge pågældende domænenavn. De hedder også det samme.

Så ved nogen hvor jeg/vi står?

Har hørt noget om en lov der skal forhindre folk i at opkøbe "attraktive" domænenavne (som dette) blot for at sælge dem videre.
Avatar billede kane Juniormester
23. oktober 2002 - 22:41 #1
du kan maile ham og spørge pænt om han vil sælge, det er jo hans navn.
Avatar billede 7degreez Praktikant
23. oktober 2002 - 22:42 #2
Avatar billede kane Juniormester
23. oktober 2002 - 22:43 #3
tro kun det var navne på store stjerner og store firma'er.

ellers må man købe hvilken som helst navn, jeg har selv 5-7 stykker jeg ikke bruger til noget som helst.
Avatar billede human Nybegynder
23. oktober 2002 - 22:44 #4
Nu taler jeg ud fra min egen viden:
Men jeg mener ikke du har mulighed for at få det domæne på nogen måde, den eneste måde du kan få det på, er hvis han opsiger det eller du køber det af ham. Fuldstændig som du ikke har rettigheder til nogle af de tusindevis af domæner der er til slags på diver se danske sider, fx: www.dk.dk.

Men sådan mener jeg det er...


// Human
Avatar billede snuf Nybegynder
23. oktober 2002 - 22:44 #5
Tak til Jer begge.

kane> Har prøvet at maile ham, men fik ikke noget svar.

7degreez> Sidder og kikker på begge de sider du nævner, men grunden til at jeg oprettede et sp. herinde er at jeg ikke kan finde noget...
Avatar billede ztyxx Nybegynder
23. oktober 2002 - 22:44 #6
jeg kan huske at der var en der havde regget domænenavnet dodialfayad.com (måske ikke stavet rigtigt, lige efter den tragiske ulykke i Frankrig, men han måtte pænt aflevere det til farmand Fayad, da han havde oprettet registreret varemærke på sin søns navn, men ellers har man ikke nogen ret til domænenavne, men du kan jo henvende dig til ejeren, og høre om det kan overtages
Avatar billede kane Juniormester
23. oktober 2002 - 22:44 #7
og det var et svar
Avatar billede kane Juniormester
23. oktober 2002 - 22:48 #8
chek domain på dk-hostmaster under dns søgning.
der finder du nok også et tlf nummer til ham.

det var fornyligt et spørgsmål magen til dette og der var en der havde prøvet at blive kontaktet af en der ville købe hans navn, og han var ret grov, han ville sagsøge og det ene og det andet.

så hvis du prøver at ringe/maile igen, så skal du nok tænke over hvad du vil sige ;)
Avatar billede benny.dk Nybegynder
24. oktober 2002 - 07:14 #9
Hvis du har et firma med et kendt navn eller kendt produktnavn som du gerne vil benytte, kan man via FILO (mener jeg den hedder) anlægge en sag om at få domænenavnet af modparten hvis denne ikke vil sælge (eller sælge til en rimelig pris - læs hans udgifter + 0) og han ikke har en direkte tilknytning til navnet, ligesom det kan sandsynliggøres at det vil snylte på dit navn eler misrøgte dit navn.
Avatar billede punqtured Nybegynder
24. oktober 2002 - 10:52 #10
Man er nødt til at skelne mellem "kendt" navn og registrerede varemærker. Hvis firmaet, du er ved at lave hjemmesiden for, har registreret sit navn som et registreret varemærke, så er den nuværende ejer af domænet forpligtet til at overdrage domænet til virksomheden. Prisen for domænet må ikke overstige hvad den nuværende registrant har betalt for det, altså den pris DK-Hostmaster tager for registrering af domænenavne under top-level domænet .dk

Hvis det viser sig helt umuligt at få rusket liv i ejeren af domænet - eller finde ud af hvem han er, for den sags skyld - så kan du via en advokat, nedlægge fogedforbud, der forbyder ham at anvende siden indtil det retslige er afgjort. Du kan altid i denne slags små-sager få gratis juridisk bistand, enten på universiteter, der har jura på tapetet, eller på et af de mange retshjælpskontorer rundt omkring i landet. Hvis du kontakter din kommune, kan du få oplyst hvad nærmeste retshjælp er. De hjælper med formulering af breve til manden eller hans advokat, samt rådgiver om hvorvidt det vil være smart at starte civilt søgsmål. Der er næppe tvivl om, at virksomheden vil vinde en eventuel retssag, og det forholder sig altid sådan, at sagsomkostningerne helt eller delvist afholdes af taberen i sagen.

I enkelte tilfælde ved jeg, at firmaer, der af den ene eller anden grund har undladt at registrere sit navn som registreret varemærke hos COPYDAN, faktisk har fået rettens ord for, at retten til domænet tilfaldt dem, idet de flere år forinden, havde givet sit firma dét navn de nu engang havde. Det var nok til at retten tilkendte dem retten til domænet, og den eksisterende ejer måtte for en sum af knap 200 kr. overdrage domænet til firmaet. Og lur mig om de 200 kr. han fik for det var nok til at dække sagsomkostningerne.
Avatar billede snuf Nybegynder
24. oktober 2002 - 12:23 #11
Meget oplysende. Tak til alle.

Vil punctured ikke smide et svar så jeg kan de point ud?
Avatar billede punqtured Nybegynder
24. oktober 2002 - 14:03 #12
Ah, undskyld. Havde ikke lige lagt mærke til at jeg fik sat det som kommentar. Beklager :-)
Avatar billede snuf Nybegynder
24. oktober 2002 - 17:04 #13
Jeg fik mest ud af det punqtured's indlæg, så han får flest..

(Det er ikke sjovt at skulle fordele 30 point over fem folk)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester