25. oktober 2002 - 14:52Der er
6 kommentarer og 2 løsninger
internet deling og firewall
Jeg har delt min internet forbindelse ud til 7 computere. Jeg har en router og en "server" med 2 netkort, hvor det ene går til routeren og det andet til min interne switch. Jeg kører win 2000 proff. Nu er mit spørgsmål: Skal jeg installere min firewall ( Tiny firewall ) på alle maskinerne eller kun på "serveren"? Og hvad med min antivirus software, skal den installeres på alle maskinerne eller kun på "serveren"
firewall skal installere på server og antivirus skal installeres på alle maskiner, fordi på serven der som regle bestemmer forbindelse til internet skal også styre din firwall hvad må komme ind og ud og hvorhen og antivirus på hver maskine så hvermaskine er beskyttet når de hentet mail og gå på nettet.
rigtigmmk>> Tiny F/W skal vel installeres på alle computerne, hvis de körer med public IP-adresser. Men hvis de er private, er det tilsträkkeligt med serveren.
Tiny er en personlig firewall, og den egner sig ikke til at operere i et netværksmiljø. Du bør istedet opsætte en rigtig firewall der hvor din server sidder i dag. Dette kunne f.eks. være en linux maskine med 2 helst 3 netkort der var sat op som firewall, eller du kan købe en switch med indbygget firewall.
Hvis du har servere, f.eks. ftp, web eller mail, der skal kunne nås også fra internet siden af dit netværk, bør disse placeres på firewallens tredie netkort i et såkaldt DMZ.
Tiny ( og andre personlige firewalls) har intet at gøre i et netværksmiljø
Bufferzone - vil du fortælle mig lidt mere om firewalls. Hvorfor virker en linux maskine som en firewall? Virker alle programmer sammen med en hardware firewall som f.eks. en switch? tak - Doublejoble
Jeg deler pointene mellem bufferzone og rigtigmmk.
Rigtigmmk får point for at svare på mit spørgsmål Bufferzone fordi det er rigtigt, hvad han siger.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.