21. november 2002 - 14:13Der er
24 kommentarer og 3 løsninger
Visual eller Borland?
Hej,
Jeg tror så småt jeg vil til at forsøge at udvide mine evner udover ASP. Derfor har jeg haft C++ i tankerne.
Jeg begynder på DAIMI (datalogi på Århus Universitet)september 2003 og vil gerne "for sjov" lege lidt med C++ inden da.
Derfor har jeg et par spørgsmål til Jer: 1. Hvad skal jeg vælge? Ms Visual eller Borland? 2. Hvad hedder den nyeste udgave af henholdsvis Visual og Borlands C++.
Det kan godt være der melder sig lidt flere spørgsmål henad vejen, men skal nok forhøje point i takt med det.
Der er MANGE forskellige udgaver af C++: Visual C++, Visual C++.NET og C++. Som en start vil jeg ikke anbefale dig at kaste dig ud i C++. Brug hellere en måneds tid på at lære C - det vil ikke være spildt, for alt hvad du lærer i C kan du også bruge i C++. C++ er bare meget mere avanceret og vil være for svært hvis du ikke kender til det i forvejen. Visual C++.NET er den nyeste udgave af Visual C++ fra Microsoft, men mange af koderne ser "underlige" ud og det har i hvert fald afskrækket mig fra at gå i gang med Visual C++.NET. Om du starter med Visual C++ eller C++ fra Borland er en smagssag. Jeg kan bedst lide Borlands compiler, men prøv dig frem :)
Jeg vil nu anbefale at du kigger på C# eller Java i stedet. Hvis dit afsæt er at udvikle dine evner inden for ASP til også at omfatte ASP.NET, så er Visual C#.NET vejen. Hvis du vil være platformsuafhængig så vælg Java. Både Java og C# er mere moderne programmeringssprog end C++.
Mit udgangspunkt for at skrive ovenstående er, at jeg ikke mener C/C++ bør bruges til andet en device-drivere, operativsystemer og anden maskin-nær programmering. På alle andre områder er de overhalet af Java og nu .NET
C# er et komnplet programmeringssprog. Og kan også bruges til ASP.NET. Men derudover er det Microsofts nye "all purpose" .NET programmeringssprog, som skal tage kampen om med bla. Java.
fiskesuppe >> Jeg ser ingen grund til at lære C før C++, den største lighed i de to sprog er jo C'et i navnet... Hvad mener du egentlig med at "men mange af koderne ser "underlige" ud" i VC7?
kichian >> Som du nok var klar over (efter din kommentar at dømme), er det noget af en udtalelse, at C++ er blevet overhalet af Java! Måske i udviklingstid, men så stopper festen også... Jeg bruger IBM WebSphere Studio Application Developer til Java-udvikling (det er et komplet miljø med "alt"), desværre er det skrevet i Java og anbefalet hukommelse er 768MB!!! Envidere er GUI ret langsom i Java. Hvor mange spil bliver i øvrigt udviklet i Java..? Jeg siger ikke at det ene sprog er bedre end det andet, men hvert programmeringssprog sin anvendelse. (burde være et ordsprog) Du skriver tilmed at C++ er overhalet af .NET! Øh, jamen .NET omfatter jo også C++...
arne_v >> Man kan selvfølgelig sige at VC7 (.NET) har afløst VC6, men når vi nu snakker C++ er der ikke en forfærdenlig stor forskel (jeg har i hvert fald ikke opdaget den), med mindre man kører 'managed', hvilket de færreste gør! VC++'s nyeste version hedder 7.0 (men meste kendt under navnet .NET), sidste version hed 6, så 5, så 4... (hvad er der at forstå?)
pfp >> C++ er, efter min mening, et genialt sprog. Man har stort set adgang til alt! Det er selvfølgelig på bekostning af en lidt mere low level API, men det er i mange tilfælde dét værd. Under alle omstændigheder er det rart at kende og forstå sproget, da det fx også gør dig til en bedre Java programmør... Java er lettere at komme igang med, men du lærer ikke hvad der foregår under overfladen. Det synes jeg er en nødvendighed, for at skrive gode programmer... Mit foretruknet udviklingsværktøj til C++ er VC++ (6.0/7.0), det anvendes også på mange skoler og i mange virksomheder men Borland's Builder er også et udmærket miljø.
jpk >> Den der med TP7 skulle være bedere end C++ var blot for at illistere det absurte i arne_v's argument om Vc++ skulle være bedere end BCB pga versions nummeret ....
Den der med GUI'en er da ikke speciel subjektiv. ?
Først vil jeg lige sige tak til alle Jeres indlæg.
Det jeg har fået ud af denne debat er indtil videre, at jeg som nybegynder kan have lettere ved at begynde på Borlands builder frem for Microsoft's fordi det er lettere tilgang via GUI. Er det rigtig antaget?
Med hensyn til diskussionen omkring jeg skal vælge Java, C# eller C++ må jeg sige at jeg nok ligger rimelig fast på at det skal være C++.
Jeg har tidligere "leget" med forskellige Delphi versioner på et absolut lav niveau. Derfor tror jeg indtil videre at valget falder på Borland.
Nu hvor jeg skal til at gå igang med Borland. Er der så nogle typiske begynder eksempler, udover Hello World, som jeg bør prøve kræfter med. Derudover er links til gode tutorials værdsat.
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.