Avatar billede unipeg Nybegynder
13. december 2002 - 10:41 Der er 1 kommentar og
1 løsning

Bevaring af ViewState under en TemplateColumn

Hej piger.

Man kan umiddelbart ikke benytte ViewState på web-kontroller som residerer under en TemplateColumn. Det er forståligt nok at den jo først skal finde ud af hvilken af de forskellige ItemTemplates der skal vises. Men lige i mit tilfælde har jeg en HeaderTemplate med nogle kontroller som meget gerne må bevare deres ViewState.

Det må man kunne snyde sig ud af. Men hvordan gør jeg mon det nemmest?
Avatar billede z42cool Nybegynder
13. december 2002 - 10:53 #1
Hvis du selv kan få fat i kontrollerne, så kan du jo bare manuelt smide værdierne i ViewState under PreRender og hive dem ud igen under Load
Avatar billede z42cool Nybegynder
04. februar 2003 - 14:36 #2
unipeg>> Lukker du ikke lige?
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Kurser inden for grundlæggende programmering

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester