ideer til økonomistyringsprogram
Jeg har siden sommerferien sidste år været i gang med at lave et størrer økonomistyringsprogram. En stor del af programmet er færdig, oversigten over features kan ses her:Lønsystem, hvor der indeholdes en database over ugelønnede, timelønnede og månedslønnede, hvor meget de skal have i løn osv.
"bank-system", der indeholder en database over hvor meget en kunde skylder virksomheden, samt beregner moms, rente mm.
Lagerstyring, der indeholder en database over produkter i virksomheden, samt kategorier for de forskellige produkter. F.eks. Producent, type af produkt (om produktet er mælk, cola, computer, radio eller hvad produktet nu er for en slags) samt selve produktet. Denne del kan vises statisik (grafisk) for 8 elementer (8 producenter, produkt-typer eller produkter), om hvor meget der er blevet solgt af de enkelte produkter.
Planer for flere features:
Mulighed for at lægge statistik ud på nettet, i form af autogenereret HTML-kode, samt mulighed for WAP, så man kan vise statistik på mobil-telefonen.
Jeg mener selvfølgelig ikke selv at det er nok, så derfor spørger jeg til, hvad i mener mangler i programmet?