12. november 2000 - 21:05Der er
68 kommentarer og 1 løsning
Java er ikke nok
Hallo, folk på eksperten.dk
Jeg har rodet lidt med en java beskyttelse af siden men det er sgu for nemt at hacke... er det muligt at lave det sådan at man kan bestemme nogle bruger som må komme ind på en bestemt side ? Og hvis ja, hvordan kan man så lave sådan noget, skal man have nogen specielle programmer til det ?
Mød TrackMan og Veo på Computerworld Cloud & AI Festival og hør, hvordan tech ændrer måden, vi træner og udvikler talent – fra skolebold til The Masters.
Mener du JavaScript eller Java. Du skal enten lade serveren eller serverside programmer klare det men beskyttelse af sider, ASP/PHP/Perl/ellerhvaddunuharadgangtil
Jeg har prøvet med noget Java men har nu pillet side ned, for en tid, men jeg ville gerne at jeg selv og nogle venner kunne komme til en beskyttet side.
Jamen jeg vil gerne lære men ville gerne prøve at have de der asp filer på min computer så jeg kunne prøve, men er der ikke noget med at man skal bruge en database til sådan noget ??
Jamen en af mine venner fortalte mig at man kunne lave en af de der asp login scripts (kaldte han dem vidst) og så at den kigge i en database efter hvem der måtte komme ind.
Der kan man stadig se info ...f.ekse brugernavn, password, e-mail...osv... men det lydder ikke helt som om du burde gå i gang med sådan noget nåt du ikke engang kender PHP(programmeringssprog)... glem det eller få en person til at hjælpe dig som sidder lige ved siden af... for det er lidt svært at lave over internettet hvis du ikke rigtig kender noget til det.
flax>> Jo du har helt ret. alt hvad du mangler er en familien/index.html der redirecter hvis folk prøver at gå in på direktoriet for at få en listing. Nej jeg vil ikke sende dig passwordet. :-) Du har ikke brug for det.
flax >> \"detviskriver\" skal være lovligt i et filnavn. Ellers er der frit slag. Faktisk fører låsen til 3-4 forskellige filer afhængigt af hvilket password du bruger.
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.