Avatar billede peterk Nybegynder
02. juni 2003 - 14:25 Der er 15 kommentarer og
1 løsning

Er det mulig at importerer web til PC ?

Kan man importerer web til PC, og derefter brænde på CD og køre denne off-line. Problemet er at min bærbar PC ikke har net adgang og jeg skal bruge denne til præsentation af web.
Avatar billede rune.rasmussen Nybegynder
02. juni 2003 - 14:27 #1
nu siger du "web"
mener du hele internettet ? For det kan bestemt IKKE lade sig gøre.

Men enkelte hjemmesider kan downloades, f.eks. med et program der hedder HTTrack
Avatar billede hirtshals Nybegynder
02. juni 2003 - 14:27 #2
Ja - hvis det kun drejer sig om HTML sider - dvs ikke dynamsike sider såsom ASP eller PHP - der kræver en server til afvikling af disse.

Men med rene html filer brænder du bare alt html, grafik osv ned på en cd-rom
Avatar billede hirtshals Nybegynder
02. juni 2003 - 14:29 #3
Hvis du ikke har adgang til den side der skal bruges kan et program som websnake bruges

http://www.websnake.com/

Men HUSK det er ulovligt at downloade hele siden - uden ejerens accept
Avatar billede peterk Nybegynder
02. juni 2003 - 14:30 #4
OK, det er blot en hjemmeside -det andet er jo klart. jeg skal gerne have et system hvor man blot står på forsiden af en specifik hjemmeside og den derefter henter alle underliggende sider og gemmer dem på PC. herefter kan jeg så brænde denne mappe på CD.
Avatar billede foralias Praktikant
02. juni 2003 - 14:32 #5
Er det lavet i frontpage kan du også bruge fp til at downloade siderne
Avatar billede hemberg Forsker
02. juni 2003 - 14:32 #6
Jeg går ud fra at der er tale om en web side. Den enkle model lyder sådan:

1) Gå ind på siden og vælg "Filer/gem som)" i din interner explorer.

2) Gem siden på din harddisk i en mappe

3) Brænd mappen på en cd.

4) Sæt cd'en i den anden pc og kør html filen som ligger i mappen.

Det var det. (HVIS DER ER TALE OM FLERE SIDER SKAL DER LAVES LIDT PROGRAMERINGS ARBEJDE.)

Håber det var svar på dit spørgsmål.
Avatar billede peterk Nybegynder
02. juni 2003 - 14:32 #7
Det er min egen side, så ikke noget problem. Mit problem er blot at jeg udelukkende laver den påweb-hotel og derfor ikke har den liggende lokalt.
Avatar billede hirtshals Nybegynder
02. juni 2003 - 14:32 #8
Så er det websnake du har brug for

http://www.websnake.com/
Avatar billede hirtshals Nybegynder
02. juni 2003 - 14:34 #9
Hvis det er din egen side - kan du bruge et FTYP program der fungerer på samme måde som en stifinder/explorer

Eller du kan skrive ftp://www.dinhjemmseide.dk i adressen linje - dernæst angive brugerid/password - nu kan du hente filerne fra din hjemmeside til din harddisk
Avatar billede hemberg Forsker
02. juni 2003 - 14:35 #10
Ok du vil have underliggende mapper med !!. Den tror jeg ikke du kan løse uden lidt omprogramering af links. Hvilken side drejer det sig om hvis man må spørge ??
Avatar billede hirtshals Nybegynder
02. juni 2003 - 14:35 #11
FTYP program  = FTP Program

Gå på Tucows pg søg efter FTP

http://www.tucows.com/search
Avatar billede peterk Nybegynder
02. juni 2003 - 14:39 #12
egentlig burde det ikke være så svært. jeg benytter frontpage, men der kan man ikke importer. Jeg er ikke så kendt med FTP men er det ikke en mulighed
Avatar billede rune.rasmussen Nybegynder
02. juni 2003 - 14:46 #13
HTTrack han hentes her: http://www.httrack.com/index.php

den er også i stand til at hente visse asp og php sider.
Avatar billede bufferzone Praktikant
02. juni 2003 - 15:05 #14
Du kan gøre dette praktisk på 2 forskellige måder:

Med frontpage: opret et nyt tomt web: gå i filer - importer - fra web sted. her indskrives URL og så suger frontpage hele websitet ned på din maskine, hvorfra det efterfølgende kan brændes ud

Med Adobe acrobat: Her kan du importere en webside samt sider der er linket til en en vis dybde. Duy opgiver URL'en samt hvor mange niveauer den skal hive med, herefter genereres et PDF dokument du kan medtage til præsentation offline eller udskrives. Acrobaten kan også redigere begrændset i dokumentet, f.eks. slette overflødige sider, kopiere billeder m.m.
Avatar billede foralias Praktikant
19. juni 2003 - 08:04 #15
LUKKE ???
Avatar billede peterk Nybegynder
21. juli 2003 - 21:02 #16
Bufferzone får points, da det umidelbart virker som den letteste løsninf for mig - tak.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester