10. juli 2003 - 09:27Der er
10 kommentarer og 1 løsning
Logout ved container managed security
Jeg har en applikation som jeg har sat op til at benytte contaier managed security. Jeg bruger FORM login metoden og det kører bare...
Men jeg vil gerne tilføje en logout funktionalitet. Jeg kan se at der er tre (el 4) ting som bliver sat ved login:
getRemoteUser returnere så brugernavn. isUserInRole kontrollere ved logon at man har korrekt rolle. getUserPrincipal returnere noget som bla. indeholder brugernavn.
Det strå i Servlet spec at ved logout: ---------**********--------- Being logged in to a web application corresponds precisely to there being a valid non-null value in getUserPrincipal method, discussed in SRV.12.3 and the javadoc. A null value in that method indicates that a user is logged out. ---------**********---------
Det jeg havde tænkt mig var at gøre noget ligende:
session.invalidate(); getRemoteUser = (sætte den til null); getUserPrincipal = (sætte den til null);
response.sendRidirect("home.html");
Men jeg kan ikke noget steder finde en metode til at sætte getRemoteUser og getUserPrincipal til 'null'.
Jo man bliver logget ud, men der er stadig værdier i getRemoteUser og getUserPrincipal! Men jeg tror efter at have kigget lidt mere at det nok ikke er noget problem..
jamen, det må siges at være den samme!! (også Tomcat 4.1.24) Jeg bruger blot følgende System.out.println("remote user: "+request.getRemoteUser()); System.out.println("user principal: "+request.getUserPrincipal()); både før og efter session.invalidate(). Er der en anden metode?
Det var fordi at jeg ville benytte getRemoteUser() til finde brugernavnet, som jeg ville bruge i nogle formularer. Det ville være nemmere da det jo allerede eksisterer. Alternativt ville jeg smide brugernavn ned i et session objekt, men så har jeg ligesom de samme infomationer to steder.
(OBS husk lige at skrive et svar så jeg kan give nogle points) :-)
ja, tja, det ser jo faktisk ud som du har ret.... tak for det.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.