Avatar billede madsnor Nybegynder
22. juli 2003 - 09:39 Der er 1 kommentar

ftp gateway?

Hej.
Jeg søger et program der kan agere ftp server og når der kommer en "get request" og filen ikke findes skal programmet forsøge at hente på en nærmere defineret ftp server.
Jeg ønsker at installere linux, men ønsker ikke hele træstrukturen downloaded. Via ovennævnte funktionsmåde vil jeg kunne opbygge en lokal ftp server med præcis de filer der er nødvendige.
Findes sådan et program? Er det noget lig en ftp gateway?
Avatar billede lardy Nybegynder
26. juli 2003 - 01:57 #1
de servers debian installation bruger er jo bare alm ftp'er med anonym login. du kan bare tilføje din egen ftp server når du installere. ftp fateway findes ikke efter hvad jeg ved men start bare en alm ftp med filerne
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester