03. september 1999 - 22:09Der er
5 kommentarer og 1 løsning
Trin-for-trin online-betaling
Jeg har udviklet flere ASP-baserede shopping-systemer, men ønsker nu at tilføje muligheden for online-betaling.
Jeg har haft kigget på architrade og cashcow/sun-løsninger. Men hvad kræves der helt specifikt?
Jeg forestiller mig, at mit webhotel skal have installeret noget software og at mine scripts skal overholde visse krav foruden de mere 'almindelige' mht. antal af varer osv.
Er der nogen der har prøvet at være i samme situation og som kan give lidt 'trin-for-trin'-agtig vejledning?
Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.
Jeg har en løsning hos Architrade som jeg er yderst tilfreds med. Jeg kontaktede dem de fremsendte nogle papire jeg skulle udfylde og underskrive og sende retur hvorefter at jeg fik tilsendt en stum kode som jeg så impleterede i mine sites, det gik meget nemt og smertefrit.
Det er også det jeg har fået ud af det. Men mit spørgsmål går primært på, at jeg benytter et webhotel, og derfor ikke selv kan installere evt. software på serveren. Hvad med sikkerhed, krav til min egen software osv.? Stillede de bestemte krav til opbygningen af shopping carten, og hvad gik denne kodestump reelt ud på?
De forlanger at du skal havde en SSL ordning hvilket er klart nok, nej det kræver ikke andet end at du smider en stump kode ind på dine sider, mere skal der ikke til.
Tag en snak med din webhotel udbyder om SLL ordning, kan han ikke hjælpe dig med det så find en som er lidt mere prof.
Synes godt om
Slettet bruger
03. september 1999 - 22:58#4
Der findes en løsning, som kun kræver lidt programmerings arbejde. Den går dog uden om Dankortet, men brugerne vil sikkert foretrække den i stedet for, at skulle give deres Dan-kort nr. ud på Nettet. Løsningen køre via bankernes egne HomeBanking Systemer. Når du har valgt at bruge HomeBanking, kan du også bruge denne sikre betalingsform.
Jeg takker for svaret, men er stadig åben for erfaringer mm. mht. betaling og især cashcow/sun...
Synes godt om
Slettet bruger
04. september 1999 - 21:28#6
Det kan du sikkert få mere, at omkring, når ordningen med betaling med Dankort over nettet, har haft en lidt længere levetid, og der er kommet gang i brugen. P.t. vil jeg kalde det for bruger forsøger.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.