30. oktober 2003 - 11:06Der er
8 kommentarer og 1 løsning
hvordan har de store hosting selskaber sat deres net op ?
Jeg har rodet en del med netværk og web, hoster lige nu en del på min egen server, men jeg vil gerne hoste noget mere :)
Hvis jeg skal have to domæner med forskellige sider til at ligge på en server (jeg vil ikke have flere iper), hvordan kan jeg så gøre det .... skal jeg så have en dns-server internt på mit lan ?
eller ...
Jeg sysntes ikke jeg kan finde ud at af tilføje portnumre til ip adresser på den eksterne dns server (scannet's fede produkt) for så kunne jeg jo bare natte det igennem til en anden på på computeren.
Det skal lige siges at det pt ser sådan ud ... en router en ip en windows 2000 server
Kan man overhovedet have flere sites på en server ? For ellers har udbyderne da mange maskiner der står !!!
Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.
Du skal bare route til port 80 på webserverens IP og sætte webserveren op til forskellige sites med hver sin webadresse (virtuelle directories) Husk at sætte hvert domæne både med og uden www.
Ude i samfundet skal du have en udbyder til at opsætte DNS, så domænerne alle sammen peger på din IP, altså på samme IP-nummer. Det er din webserver, som sorterer dem
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.