Avatar billede visto Guru
13. december 2003 - 22:55 Der er 19 kommentarer og
1 løsning

Problemer med Google-indeksering

Efter at jeg skiftede adresse fra http://hjem.get2net.dk/visto til http://vinsiderne.dk, og efter at jeg har omstrukturet sitet (mapper og filer) har jeg - naturligvis - oplevet, at sider er blevet slettet fra google's indeksering. Men jeg synes det tager forbandet lang tid før google får indekseret (under-)sidernes placeringer, dvs. mange er slet ikke fundet endnu. (Det er 1 1/2 måned siden jeg omstrukturerede.)

Er dette normalt, eller kan forklaringen være noget i den måde jeg har opbygget sitet på?

Index-filen viderestiller til nye index-fil, som afhænger af brugerens skærmopløsning. Der er 3 af denne slags nye index'er; brugeren havner på et af de 4 index'er. Javascriptmenuen leverer ingen links, som google kan bruge; jeg har derfor en sitemap med links til alle første niveau undersider (kaldet "Indhold"). Der er linket til denne sitemap side fra 3 forskellige (igen afhængigt af brugerens skærmopløsning) men ret ens undersider liggende i topframen. Jeg ved, at google ikke kan lide ens, eller ret ens sider, og kan eksludere af den grund. Kan det være medvirkende årsag til at undersider ikke indekseres? (Men nogle indekseres dog, så der er åbenbart ikke ekskluderet.)

Grundlæggende virker det meget tilfældigt hvad der indekseres; jeg kan kun beskrive det som plukvis. Nogle forholdsvis nye tilføjelser er indekseret, mens andre både ældre og nyere ikke er.

Er der noget jeg har gjort i min opbygning af sitet, der kan forhindre en almindelig og hurtig indeksering hos google?

Hvad kan jeg gøre for at optimere??
Avatar billede bufferzone Praktikant
13. december 2003 - 23:32 #1
Det tager lang tid før du er fuldt med i google, der er dog nogle ting du selv kan gøre:

1. Skaf links, jo flere links jo bedre. Gode links er links der kommer fra sites der handler om det samme som dit site, og gerne har søgeord i den aktive del af linkteksten. Hvis du kan skaffe nogle links der linker til sider dybt i din struktur, vil det hjælpe på at google får indexiseret hele dit site

2. Din interene linkstruktur er også vigtig. alle dine sider bør kunne nås med max 3 klik med musen, og alle dine sider bør have mindst tre links der peger på dem. En side der kun har et link der peger på sig er ikke vigtig.

3. jeg har ikke kontrolleret dine links, men rene html links virker bedst, dynamiske links kan give problemer alt efter hvordan de er lavet. Kik dine links igenem.

4. optimering af de enkelte sider er væsentlig. optimering handler om søgeord i title tagen, overskrifter, sideteksten, hyberlink teksten, alt tags, title attributter, fil navne og meta. Ingen søgeord i meta der ikke også er i teksten

Når du kan kikket på dette, tager vi næste omgang
Avatar billede visto Guru
14. december 2003 - 00:04 #2
ad1) Dette er jeg klar over, og jeg har gjort hvad jeg kan. Jeg var dog ikke klar over at det hjælper med links til dybt i strukturen, håber at kunne skaffe flere af dem.

ad2) En kort test giver mig indtryk af, at stort set alt må kunne nås indenfor 3 klik.
Jeg har dog ikke mininum 3 interne links til alle sider; der er stor forskel på, hvor mange links der internt er til hver side. (Prøver at være seriøs, og i realiteten er ikke alle sider lige vigtige.) Dette kunne forklare, hvorfor nogle sider endnu ikke er indekserede. Vil kigge nærmere på dette.

ad3) Jeg har sørget for at der er html-link-linjer til alt (fra nævnte sitemap = "Indhold" side).

ad4) her er der nogle ting, der bliver lidt mere uklare for mig, og som jeg vil undersøge nærmere.
Hvad title-tags angår, kunne jeg nok fylde flere detaljer på visse sider, har ellers gjort mig umage med sigende titler.

Et par sprøgsmål:

a) Mht "hyberlink teksten", mener du da den tekst som brugeren ser som link, den som man klikker på?

Kunne du uddybe hvad du mener med

b) alt tags (har jeg aldrig brugt)
c) title attributter (aner ikke hvad det er)

Mht til meta, så ved jeg ikke meget om det, kan blot konstatere, at alle sider automatisk har
<META NAME="Generator" CONTENT="Microsoft FrontPage 4.0">
<meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=windows-1252">
<meta name="ProgId" content="FrontPage.Editor.Document">

fordi grundarbejdet er lavet i Frontpage.

Derudover har jeg kun i indexfilen lavet følgende:

<meta NAME="description"
CONTENT="Vinanbefalinger især fra Italien og Frankrig. Oplysninger om forskellige vintyper med madforslag.">

<meta NAME="keywords"
CONTENT="vin, vine, fransk, franske, italiensk, italienske">  Ellers intet.

Ser frem til at høre mere..
Avatar billede espersen Novice
14. december 2003 - 00:10 #3
Metamaten.dk har jeg brugt til at lave metatags - ved dog ikke om det et optimalt
Avatar billede athlon-pascal Juniormester
14. december 2003 - 00:18 #4
Hvad angår alt-attributter:
Lav dem, det er alternativ tekst til billeder. Forklar kort i dine alt-attributter, hvad de enkelte billeder forestiller, så folk med en browser der ikke kan vise billeder / folk der har slået billeder fra også kan "opleve" billedet!
Der er vist nok også blinde, der går på nettet, ved at få læst siderne læst højt af specielle browsere. De kan sikkert også bruge alt-attributter.

Hvad angår title-attributter, så er de til tooltips og lignende. Mange tror, at alt-attributter er til tooltips, men det er en misforståelse fra Netscape 4/Internet Explorer, hvor de bliver vist som tooltips.
Brug title-attributter, hvis du vil vise tooltips til billeder/tekst/andre synlige elementer.
Så kan os der bruger Mozilla (Firebird) eller Opera også se tooltips, og Internet Explorer kan stadigvæk også vise tooltips :-)
Og alt-tagget bliver oven i købet "ledigt" til det det er beregnet til - og ikke "klik her!"-tekst...
Avatar billede bufferzone Praktikant
14. december 2003 - 00:24 #5
a. Lige præcis. den aktive den af teksten, den som folk klikker på. Søgemaskinen opfatter disse aktive ord som vigtige, hvorfor det godt kan betale sid at have søgeord her
Avatar billede bufferzone Praktikant
14. december 2003 - 00:25 #6
b alt tag, sættes bl.a. på billeder og giver den tekst som brugerne ser hår de holder cursoren hen over bilederne. bør indeholde søgeord, men også være tekst der siger noget om billedet og indholdet
Avatar billede athlon-pascal Juniormester
14. december 2003 - 00:28 #7
Bufferzone -> Som skrevet: alt-tags er ikke til tooltips, men til alternativ tekst, når billedet af en eller anden grund ikke kan vises. IE er mærkelig hvad det angår...
Title-tagget, derimod, er som skrevet til tooltips...
Avatar billede bufferzone Praktikant
14. december 2003 - 00:29 #8
c. title attributten er en slags alt tag til links, i frontpage kan du sætte kommentare på links der viser sig når cursoren holdes over linket. dette opfatter søgemaskinen også som vigtigt, bør indeholde søgeord, men også være tekst der siger noget om linket.

Med meta menes disse to

<META NAME="description" content="søgeord her">
<META NAME="keywords" content="søreord her">

Du må dog ikke placere søgeord der ikke også findes som tekst på siden. hver side skal have sin egen metakode
Avatar billede bufferzone Praktikant
14. december 2003 - 00:31 #9
athlon-pascal> alt tags er også tooltips, de bruges bl.a. til svarseende og blinde som hjemb under navigering, men også som alternativ tekst hvis billedet af en eller anden grund mangler
Avatar billede athlon-pascal Juniormester
14. december 2003 - 00:32 #10
Bufferzone -> Ikke i Mozilla og Opera...
Avatar billede bufferzone Praktikant
14. december 2003 - 00:33 #11
Hvis du har google toolbar installeret med advanced options slåget til kan du se hvad google sætter din PageRank til. og her har du mulighed for at kontrollere hvor mange links de forskellige søgemaskiner har konstateret dine sider har

http://www.marketleap.com/publinkpop/default.htm
Avatar billede bufferzone Praktikant
14. december 2003 - 00:34 #12
athlon-pascal>det har du sikkert ret i, jeg har ikke kontrolleret i disse endnu. De bør dog stadig bruges til optimering (hvis de bruges fornuftigt med sigende tekster)
Avatar billede visto Guru
14. december 2003 - 15:45 #13
OK, alt-attributterne er jeg med på, og jeg vil tilføje det til billederne på sitet.

Diskussionen om alt-atrribut kontra title-attributter interesserer mig ikke så meget lige nu. Selvfølgeligt er det vigtigt at tænke på alle mulige browsere, men aktuelt er jeg ude på at fokusere på optimering i forhold til google. Hvad er bedst at bruge i den forbindelse?

> Du må dog ikke placere søgeord der ikke også findes som tekst på siden. hver side skal have sin egen metakode

Kan de søgeord jeg har skrevet i index-filen (vin, vine, fransk, franske, italiensk, italienske) skade? Ordene findes jo ikke decideret på startsiden, men er generelle for hvad hele sitet handler om.
Jeg mener i øvrigt ikke at google betjener sig af meta-søgeord, den ser på hvad der står i teksten, så jeg har ikke placeret søge ord på andre sider end på index-filen (i rammeside HTML). Er I uenige i denne disposition?

Ja, jeg kender godt pagerank. Men uanset hvad den siger, så er det der aktuelt generer mig alle de undersider, som google ikke har indekseret endnu.

Kan for mange ord i sidens title-tag medvirke til noget negativt?

http://www.marketleap.com/publinkpop/default.htm ser ud til at kunne bruges til et og andet.
Avatar billede bufferzone Praktikant
14. december 2003 - 15:49 #14
Kan de søgeord jeg har skrevet i index-filen skade>
Kan for mange ord i sidens title-tag medvirke til noget negativt>

Svaret er ja og ja, skaden vil dog normalt betyde at sitet enden slet ikke kommer med, eller at sitet får en dårligere placering end det ellers kunne opnå. Det vil, mig bekendt, aldrig have effekt på dybden af indexiseringen.

Hvis du har ord i dine metatags, der ikke også findes i teksten, vil nogle søgekamsiner opfatte det som spam, og straffe det.

Mange ord i meta (og andre koder) vil "fortynde" virkningen af de enkelte søgeord. Somn retningslinie bør du max have 3 søgeord pr. side og gerne kun et ord pr side. Dette ville også gøre det lettere at optimere siderne til dette ene søgeord
Avatar billede visto Guru
15. december 2003 - 15:50 #15
>Kan for mange ord i sidens title-tag medvirke til noget negativt>

>Svaret er ja og ja, skaden vil dog normalt betyde at sitet enden slet ikke kommer med, eller at sitet får en dårligere placering end det ellers kunne opnå. Det vil, mig bekendt, aldrig have effekt på dybden af indexiseringen.

Jeg vil så umiddelbart tro, at der ikke sker nogen skade i mit tilfælde. Pagerank hos google er pt 4/10, og sitet er som sagt ikke færdigindekseret. Enige?

Jeg skifter lige spor grundet nogle helt aktuelle registreringer: Jeg har lige været inde og tjekke hvordan det ser ud med indekseringen, og der er sket markante forbedringer for helt nyligt, uden at jeg endnu har foretaget nogen somhelst ændringer! Nu er adskillige af også de ganske nye undersider i 3. niveau indekseret!

Men der er stadig noget jeg ikke forstår:
Adskillige af de nyeste sider er nu som nævnt indekseret fx
http://vinsiderne.dk/vin/vurderinger/isolette_prestige_99.htm
(denne side er vel tilføjet for ca. 1 1/2 uge siden)
I dens title-tag står: Château de l'Isolette, Cuvée Prestige, anmeldelse

Et eksempel på en ældre side, der endnu ikke er indekseret er:
http://vinsiderne.dk/vin/vurderinger/valpolicella_brigaldara.htm
som sidst er uploadet 24. oktober
I dens title-tag står: Brigaldara, Valpolicella Classico, anmeldelse
Der er 4 links på sitet, der peger på førstnævnte side, mens der er 5 sider der peger på den sidste. Så det kan ikke være forklaringen på den sidstes manglende indeksering. Heller ikke titlens længde, da der kun er få tegns forskel. Sidernes struktur er indentisk og deres niveaumæssig placering er også ens (3. niveau).

Er der nogen der kan forklare mig, hvad der sker?
Avatar billede visto Guru
15. december 2003 - 15:55 #16
Noget helt andet: vil det gøre en forskel at lave interne links på sitet som abolutte (altså: http://vinsiderne.dk/.........) i forhold til som nu, hvor de er relative (../...)
?
Avatar billede bufferzone Praktikant
15. december 2003 - 18:19 #17
Jeg har ikke noget klart bevis, men det er min opfattelse at absolutte links virker bedst. Søgemaksinen kikker jo på ord når den indexisere, og jo oftere et link nævner dit site jo bedre placeret vil dette site blive. et relativt link nævner ikke sitet, hvorfor jeg skulle mene at det "bare" bliver opfattet som et link og ikke tæller med samme vægt som når sitets navn nævnes.
Jeg bruger selv absolutte links der hvor jeg kan, men jeg har ingen klare beviser for at det virker bedst
Avatar billede visto Guru
17. december 2003 - 13:46 #18
Idet jeg d. 15-12 kl. 15:50:22 øverst citerede et svar, har jeg påfornemmelsen at I har overset, hvad jeg spurgte om derefter; gentager derfor lige:

Jeg har lige været inde og tjekke hvordan det ser ud med indekseringen, og der er sket markante forbedringer for helt nyligt, uden at jeg endnu har foretaget nogen somhelst ændringer! Nu er adskillige af også de ganske nye undersider i 3. niveau indekseret!

Men der er stadig noget jeg ikke forstår:
Adskillige af de nyeste sider er nu som nævnt indekseret fx
http://vinsiderne.dk/vin/vurderinger/isolette_prestige_99.htm
(denne side er vel tilføjet for ca. 1 1/2 uge siden)
I dens title-tag står: Château de l'Isolette, Cuvée Prestige, anmeldelse

Et eksempel på en ældre side, der endnu ikke er indekseret er:
http://vinsiderne.dk/vin/vurderinger/valpolicella_brigaldara.htm
som sidst er uploadet 24. oktober
I dens title-tag står: Brigaldara, Valpolicella Classico, anmeldelse
Der er 4 links på sitet, der peger på førstnævnte side, mens der er 5 sider der peger på den sidste. Så det kan ikke være forklaringen på den sidstes manglende indeksering. Heller ikke titlens længde, da der kun er få tegns forskel. Sidernes struktur er indentisk og deres niveaumæssig placering er også ens (3. niveau).

Er der nogen der kan forklare mig, hvad der sker?
Avatar billede visto Guru
17. december 2003 - 13:54 #19
Tilføjelse: jeg har netop opdaget af førstnævnte side faktisk er indekseret; den kommer blot ikke med før man beder om at se de links, der er udeladt i første omgang.
Men http://vinsiderne.dk/vin/vurderinger/valpolicella_brigaldara.htm er, så vidt jeg kan se, ikke indekseret. Så spørgsmålet er stadig aktuelt.
Avatar billede visto Guru
19. december 2003 - 20:16 #20
OK, afslutter så her. Tak for mange gode tips, bufferzone.
Jeg er dog stadig nysgerrig efter at vide svaret på det endnu ubesvarede spørgsmål fra 17/12 kl. 13:46:26 + tilføjelsen umiddelbart derefter.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester