Avatar billede ann Nybegynder
18. januar 2001 - 12:40 Der er 68 kommentarer og
1 løsning

Ønsker at blive webdesigner

Jeg har en meget stor interesse i at skabe webdesigns, og har også leget en del med frontpage, lavet bannere og så vidre. Jeg er godt klar over at i forhold til mange kan jeg intet, men jeg ønsker nu engang at blvie webdesigner, og har derfor tilmeldt mig nogle kurser med digital billedebehandling - HTML m.m.
Det mit spørgsmål går ud på er hvad skal jeg egentligt lære som webdesigner. Jeg mener jeg ser dagligt mange forskellige udtaleser på nettet om hvad der er behøvet og ønsket, og alle ser ud til at have hver deres mening. Dog havde alle det tilfelles at man skulel kunne HTML. Så ser jeg i nogel debatter hos jer at, folk der kan mange flere ting end mig blvier sablet ned, fordi de søger jobs !!!
Så hvis jeg skal starte fra bunden af, hvad er så det bedste at gøre for mig, og har jeg overhovedet en chance, er der plads til nye, eller er der kun plads til hardcore porgramører. Jeg må indrømme at efter at have læst debatterne, at jeg er blevet ret så nedslået over den behandling, som ikke profosionelle har fået. Suk er der håb for mig, elelr spilder jeg min tid med at lære så magne programemr som muligt ?
Avatar billede nil.dk Nybegynder
18. januar 2001 - 12:43 #1
Det er 100% nødvendigt at du lærer HTML fra bunden.. glem Frontpage en stund. Tag det derfra.. eksperimenter.. lav en masse hjemmesider.. for dig selv, din kat eller dine venner eller din nabos blikkenslagervirksomhed.. whatever.. få erfaring.
Avatar billede ann Nybegynder
18. januar 2001 - 12:45 #2
Godt råd, men er det nok *bare\' at kunne html ?
Avatar billede nil.dk Nybegynder
18. januar 2001 - 12:47 #3
Det kommer an på din ambitioner.. det er en god start.. vil du være rigtig prof.. skal du også have styr på designdelen.. og her tænker jeg ikke nødvendigvis kun på at kunne anvende programmerne.. du skal gene have teorien på plads også.

En måde jeg bruger/brugte var at se på hvad andre gjorde.. hver gang du ser en flot side... kik i koden prøv at lave det samme....
Avatar billede prodic Mester
18. januar 2001 - 12:47 #4
hmm det er en jungle derude.
Og meningerne er mange, men kort sagt kan det vel siges som : Du skal have flair for design, og kunne opfylde evt. kunders behov.
Det handler om at kunne meget forskelligt. Men hvis du har planer om dit eget firma så handler det om at kunne det hele, skal du ansættes i et firma så skulle du kunne 1 ting til fingerspidserne og lidt af alt det andet.
Men kurser og i den dur er et godt grundlag for en videre udvikling indenfor faget.

Og husk så lige at alt for mange kalder sig webdesignere uden at være det. Derfor vil jeg aldrig kalde mig selv det. Lad dem bare kalde sig det, det kan man ikke købe noget for nede ved købmanden alligevel.

Men meningerne er mange....dette er bare en af dem. Mon ikke jeg også får på puklen for denne kommentar.
Avatar billede nil.dk Nybegynder
18. januar 2001 - 12:48 #5
prodic >> ikke nødvendigvis ;o
Avatar billede prodic Mester
18. januar 2001 - 12:49 #6
Nil.dk - den med Kode-kig er anbefalesværdigt, men er det ikke nogle gange sjovere at prøve at lave det uden at kigge på koden. Altså prøve sig frem, der får man ofte flere ideer end ved den anden metode. Men du ved jo også hvad du taler om i henhold til dit eget site.
Avatar billede ann Nybegynder
18. januar 2001 - 12:50 #7
nej da \'s* jeg har jo netop brugt nogle år på at lave det i frontpage, men har stoppet og fjernet alle siderne, da jeg mener det er på tide jeg lærer noget programering, men når jeg så har tilmeldt mig flere kurser, og så så i en debat herinde at det ikke var nok kun at kunne html, ja så faldt modet godt nok
Avatar billede prodic Mester
18. januar 2001 - 12:50 #8
Nil.dk - \"ikke nødvendigvis ;o\" - hvor passer den til - hele kommentaren eller hvad?
Avatar billede nil.dk Nybegynder
18. januar 2001 - 12:52 #9
Prodic >>

Du har helt ret... man skal selvfølgelig ikke sidde og laver kopier af andres sites.. og det er da sjovest at prøve selv.

Hvad mener du med sidste linje.. forstår ikke helt?
Avatar billede ann Nybegynder
18. januar 2001 - 12:52 #10
hvorfor er det i øvrigt ikke godt at anvende frontpage ? jeg mener der kan jeg både lave HTML og skabe et visuelt design, en stor hjælp for en der ikke kan koderne ?
Avatar billede prodic Mester
18. januar 2001 - 12:52 #11
Ann - HTMl er det grundlæggende, lær det først - og tag det så videre derfra. JavaScript får du også brug for. ASP kommer nok også snart som du kan have nytte af at lære.
Avatar billede ajh Nybegynder
18. januar 2001 - 12:53 #12
jeg mener ikke at det nødvendigvis er at kunne html til fingrespidserne der tæller... men skil dig af med frontpage, det duer ikke til proff. design. ... jeg vil anbefale dreamweaver...

Det at kunne skrive html i f.eks notepad har været mig en stor hjælp da jeg skulle videre til det prog. sprog jeg har taget til mig.. php.

Programmerings-sproget er vigtig, men jeg mener at selve det grafiske design overhaler det... naturligvis med forbehold... det nytter ikke at man har et godt design der er i en elendig programmeret side...

Det der er vigtigt for dig er at eksperimentere, som nil siger, det er den eneste måde du kan finde ud af hvilken retning du vil.. eller om du vil det hele....
du kan enten ligge stor vægt på det grafiske, eller du kan ligge stor vægt på programmeringen

jeg har før i tiden lagt mest vægt på det grafiske, det er stadig vigtigt for mig... men jeg vil egentligt hellere lege med programmering nu...  så det er muligt at skifte...og nok også i sidste ende nødvendigt..

//ajh

Avatar billede nil.dk Nybegynder
18. januar 2001 - 12:54 #13
ann >>

du skal ikke lade dig gå på af hvad nogle folk skriver herinde. Har du gppåmodet, viljen og selvfølgelig evnerne.. så skal det nok lykkes.

Og som prodic siger, så er det bedre at være seriøs og ville lære noget end at kalde sig webdesigner og ikke have noget at have det i.
Avatar billede ann Nybegynder
18. januar 2001 - 12:54 #14
Jeg fandt disse sider fordi jeg søgte under ordet webdesigner, faldt så ind i en debat, hvor en som kunne HTML og meget mere blev sablet ned, og fik at vide at han skulle komme tilbage når han kunne noget seriøst. Det er da nedslående for en nybegynder som mig at læse.
Avatar billede nil.dk Nybegynder
18. januar 2001 - 12:54 #15
ann >> det er ok at anvende FP.. sålænge du lærer dig koderne.
Avatar billede prodic Mester
18. januar 2001 - 12:55 #16
Nil.dk - det var bare den kommentar du kom med til mit indlæg, jeg forstod ikke om det var til hele kommentaren eller min sidste bemærkning.

Ann - Frontpage er skam godt nok, men lær et af de mere prof. programmer snarest muligt. HomeSite eller DreamWeaver - er nok de bedste.
Avatar billede nil.dk Nybegynder
18. januar 2001 - 12:56 #17
prodic >> nej, ikke hele kommentaren.. bare det sidste med at blive sablet ned.
Avatar billede nil.dk Nybegynder
18. januar 2001 - 12:56 #18
prodic >> jeg mente nu det med mit site???

ann >> dreamweaver er også min favorit.
Avatar billede ann Nybegynder
18. januar 2001 - 12:57 #19
Opmuntrende *s* min store drøm er engang at blive Digital designer, men det er i fremtiden, så det er klart at jeg lægger mest vægt på den del, men jeg føler også det er meget vigtigt at kunne den grundlægende programering, så man har mere krontrol over tingene. Men i er nu søde og giver gode svar, modet er ved at vende lidt tilbage *S\'
Avatar billede ajh Nybegynder
18. januar 2001 - 12:58 #20
ann> frontpages html-kodning er ikke nødvendigvis helt god...

brug et par måneder med at lege med html kodning i på pc - notepad, på mac - text og lyd

jeg startede med at lære html da jeg ikke havde mulighed for at lave grafiske ting... jeg brugte www.htmlgoodies.com dengang tilbage i 96/97
ved ikke om den er god mere :)
Avatar billede ann Nybegynder
18. januar 2001 - 12:59 #21
Hvad kan dreamweaver i forhold til frontpage - vil jo gerne starte med de bedste forudsætninger
Avatar billede ajh Nybegynder
18. januar 2001 - 12:59 #22
ann> det er danmark vi lever i... jante er  i live.. i allerhøjeste grad..!!!

desværre... du skal ikke lade dig gå på af det.. .mange af dem der sabler ned kan ikke en skid når det kommer dertil..
Avatar billede nil.dk Nybegynder
18. januar 2001 - 13:00 #23
Jeg brugte selv bogen \"HTML for Dummies\" tilbage i 96.... *GRIN*
Avatar billede nil.dk Nybegynder
18. januar 2001 - 13:00 #24
ajh >> enig !
Avatar billede ajh Nybegynder
18. januar 2001 - 13:01 #25
dreamweaver kan lave ordentligt kode.. den phucker ikke up i ting den ikke bør pille ved...

i dreamweaver 4 kan du se kildekoden samtidig med at du laver noget andet...

og så piller den nallerne af min php kodning :)
Avatar billede ann Nybegynder
18. januar 2001 - 13:01 #26
jeg har faktisk lånt bogen på biblio i går lol
Avatar billede ajh Nybegynder
18. januar 2001 - 13:02 #27
havde www bogen.. en håndbog der faktisk stadig har nogle gur ting i :)
Avatar billede ann Nybegynder
18. januar 2001 - 13:03 #28
fedt hvis dreamweaver ikke laver rod i koderne som frontpage detsværre gør så er det nok lige noget for mig, må vist have fat i det program. \'s

Fede tips i giver S*
Avatar billede nil.dk Nybegynder
18. januar 2001 - 13:03 #29
Dreamweaver er oprindeligt lavet af en gruppe webdesignere... til forskel fra andre lign programmer.
Avatar billede nil.dk Nybegynder
18. januar 2001 - 13:05 #30
Avatar billede ajh Nybegynder
18. januar 2001 - 13:06 #31
ann> eh.. brugeren kan naturligvis også lave rod i koderne...

gik på international web-uddannelse i århus i et stykke tid og eh.. der var altså nogle af mine medstuderende der fik det hele til at blive noget rod :o)

det er altid muligt at lave skod i det..

men her er et eksempel på skod.. 
jeg havde lavet et imagemap i et eller andet lille utiliti program, en af mine medstuderende åbnede det i frontpage eller en meget gammel version af golive og det var ødelagt
Avatar billede prodic Mester
18. januar 2001 - 13:06 #32
Nil.dk - Jeg mente at med dit site, så har du en grund til at blande dig i denne debat, og må for min skyld gerne kalde dig webDesigner. Flot arbejde.

Ann - FP er ikke egnet pga sin kodning, men det er nævnt før. Men så vidt jeg ved er de ved at have styr på det. Bruger selv GoLive, nok mest fordi det er det program jeg underviser elever i også. Og så er det jo lavet af Adobe ;-)
Avatar billede ann Nybegynder
18. januar 2001 - 13:06 #33
oki så det jeg har fundet frem til lige nu er at: HTML er nødvendigt, Dreamweaver er det bedste program at starte med, og så er det vel også fint nok at jeg forsætter det grafiske arbejde til siderne med Photoshop ikke ?
Avatar billede prodic Mester
18. januar 2001 - 13:07 #34
Photoshop - det kommer du ikke udenom.
Avatar billede ajh Nybegynder
18. januar 2001 - 13:08 #35
ved ikke om jeg vil kalde mig webdesigner ,,,men det står på mit firmavisitkort og min ansættelseskontrakt...
:o)

jeg er nok nærmere kreativ fjollehoved :)
Avatar billede thomasledet Nybegynder
18. januar 2001 - 13:08 #36
ann> glem også dreamweaver for en stund... glem i det hele taget alle sådan nogle \"What You See Is What You (Don\'t) Get\"-designprogrammer og koncentrér dig om at skive webdokumenter i fx notepad - homesite er anbefalelsesværdig... kan hentes fra tucows.

Alle de opsætningsprogrammer, såsom frontpage og dreamweaver, kan du ikke bruge til noget uden først at have sat dig grundigt ind i HTML\'ens verden. Og når du først har gjort det, er det ikke engang sikkert at du vender tilbage til ovenstående programmer - langt de fleste foretrækker at skrive koden manuelt.

Derudover vil det være en god idé at lære Adobe Photoshop at kende... Photoshop er en stor investering, men er du seriøs i dit ønske om at kunne producere professionelle webdokumenter er det pengene værd. Du kunne selvfølgelig også få fat på en ulovlig pirat version, men Photoshop er et så godt og uundværligt program at det er et must-have... og som sagt er det alle pengene værd.

lige en note: at lave HTML er ikke at programmere... det er en udbredt misforståelse at man \"programmerer\" HTML - det gør man ikke. Ønsker du at programmere til internettet kan jeg anbefale PERL eller PHP...

Held og lykke med det!
Avatar billede prodic Mester
18. januar 2001 - 13:08 #37
Men at lære HTML, JS, ASP, Dreamweaver og Photoshop - du skal nok komme til at hygge dig i et par år. ;-)
Avatar billede ajh Nybegynder
18. januar 2001 - 13:09 #38
photoshop er programmet :o)  det og Illustrator...
Avatar billede ajh Nybegynder
18. januar 2001 - 13:10 #39
prodic...nejnejnej :) php er bedre *tager sin pilgrims kostume på* hellig krig ;)) *g*
Avatar billede prodic Mester
18. januar 2001 - 13:10 #40
Thomasledet - De fleste bruger altså en eller anden form for editor grafisk eller ej, og tilpasser så koden manuelt.
Avatar billede prodic Mester
18. januar 2001 - 13:12 #41
ajh - \"skal du ansættes i et firma så skulle du kunne 1 ting til fingerspidserne og lidt af alt det andet.\" - Citat Slut. Du har PhP og jeg holder mig til mit \"ting\" - Hellig Krig slut. Kan du ikke lige programmere et logo til mig i php???? Den ene ting går ikke uden den anden, men nemmest at undvære er nu php!!!!
Avatar billede ajh Nybegynder
18. januar 2001 - 13:12 #42
prodic> alle jeg kender gør ihvert fald.. alt det gode kan man så pette ind bagefter :O)
Avatar billede ann Nybegynder
18. januar 2001 - 13:13 #43
jeg har photoshop og bruger det også - og med kurset digital billedbehandling som jeg har tilmeldt mig, kan jeg kun blive bedre til det. Jeg er typen der ser tingenen visuelt og har derfor støttet mig meget til frontpage, da jeg ikke selv nu, kan forestille mig at sidde og skrive html, uden at jeg kan se hvordan det ser ud, men det lærer jeg, asp er noget jeg har tænkt mig at lære i fremtiden, men vil nu lige starte med de 3 kurser jeg har tilmeldt mig lige nu, hvad kan illustrator ?
Avatar billede prodic Mester
18. januar 2001 - 13:13 #44
ajh - Det var nogle dårlige eks. undskyld. Men tror du forstår hvad jeg mener.
Avatar billede ajh Nybegynder
18. januar 2001 - 13:14 #45
prodic> min kommentar var nu til ASP tingen :o)

Nej.. kan du lave et logo til mig i ASP ?

Avatar billede ann Nybegynder
18. januar 2001 - 13:14 #46
Hvad er JS ?
Avatar billede prodic Mester
18. januar 2001 - 13:15 #47
ann - Hvis du skal lære photoshop at kende, sådan lidt fra bunden så er(Ja Ja nu gør jeg det igen) www.prodic.dk nok det bedste sted at starte med PS. Så lærer du nogle af teknikerne/værktøjerne at kende.
Avatar billede ajh Nybegynder
18. januar 2001 - 13:16 #48
ann> min første webside var lavet i html only..ingen billeder noting... ren asci (or whatever) ;)

Illustrator er et grafikprogram som jeg bruger til at lave (designe???) logoer  i.. det er vektor-grafik der kommer ud af det og det gør at man ikke skal bekymre sig om dpi
Avatar billede ajh Nybegynder
18. januar 2001 - 13:17 #49
JS = Java script
Avatar billede prodic Mester
18. januar 2001 - 13:17 #50
ajh - Sorry. Troede det var ang. photoshop og php. Wonder why. Men okay...et logo i ASP - hmmm.
Avatar billede ann Nybegynder
18. januar 2001 - 13:19 #51
Jeg har lavet en del banenre og logoer i photoshop så lidt kender jeg da til det *S\' så helt grøn er jeg nu heller ikke i programmet.
Avatar billede ajh Nybegynder
18. januar 2001 - 13:19 #52
prodic> *lol*  man kan da ikke undvære photoshop :o)

ann> f.eks er mouseover\'s lavet  i javascript normalt... du kan i et frameset skifte to frame ved et klik etc... en masse nams
Avatar billede ann Nybegynder
18. januar 2001 - 13:19 #53
sorry jeg er ordblid håber at i overlever
Avatar billede ann Nybegynder
18. januar 2001 - 13:21 #54
Sikke en masse programmer man skal kunne, det tager vist flere år før man bliver betragtet som en seriøs designer *S\'
Avatar billede ajh Nybegynder
18. januar 2001 - 13:22 #55
*lol* vor mailserver er gået amok..

>> Mail error.  The server did not understand the request.

godt sådan noget kan genstartes
Avatar billede prodic Mester
18. januar 2001 - 13:23 #56
ajh - man kan da godt undevære PS, bare ikke for mange timer af gangen :-)
Avatar billede ajh Nybegynder
18. januar 2001 - 13:25 #57
ann> nej.. som der blev sagt tidligere... rigtig god til een ting .. kendt i andre ting.. :)
Avatar billede prodic Mester
18. januar 2001 - 13:25 #58
jeg staver som en dør lige nu!
Avatar billede ann Nybegynder
18. januar 2001 - 13:28 #59
ajh. - oki så er jeg mere rolig *S* hvis jeg havde muligheden havde jeg da taget en fuld udannelse, men da jeg lige er blevet færdig udd. på en anden som jeg ikke agter at bruge så har jeg ikke råd tila t forsætte, derfor må jeg benytte mig af muligheden for at udannee mig selv bedst muligt, og hvem får man bedre svar fra en dem der arbejder med det til dagligt ?
Avatar billede ann Nybegynder
18. januar 2001 - 13:29 #60
Men tak for hjælpen alle sammen,jeg tror jeg har fået svar på mine spørgsmål, og har noget at gå vidre med.
Avatar billede ajh Nybegynder
18. januar 2001 - 13:29 #61
dem der skal se på det :o) brugeren/kunden :o)

men de kan også være lidt vanskelig til tider :o)
Avatar billede ann Nybegynder
18. januar 2001 - 13:33 #62
Min største frygt er dog at man laver noget som ligner alle andres, syntes alle bruger hvide bagrunde, samme størrelse i skriftyper og samme font, frygter det hele blvier åh så ens at se på, men det er jo åbenbart det folk vil have, så det må man vel leve med *S\'
Avatar billede ann Nybegynder
18. januar 2001 - 13:34 #63
Jeg vil smutte, tusinde tak for hjælpen alle *S
Avatar billede prodic Mester
18. januar 2001 - 13:44 #64
ann - bare så du ikke tror at alle der har kommenteret dette arbejder med Webdesign, så laver jeg faktisk noget helt andet.
Avatar billede osaka_san Nybegynder
18. januar 2001 - 14:05 #65
ajh> et logo i asp ? - et dynamisk ASCII logo ? :o) - kan selvf. også klares i PHP - det er et religions spørgsmal ligesom Win vs. Linux :o)

Ann> Du er ikke den første jeg har set stille dette spørgsmål og jeg kan også se på de svar du har fået at det ikke er første gang de har svaret på det :o) (den ligger på tungespidsen *hehe*)

Rent faktisk er det synd at der ikke findes nogen nem måde at finde ud af hvordan man får foden indenfor i webbranchen, fordi lige nu mangler der kvalificerede folk som aldrig før. Med kvalifierece mener jeg folk der kan andet end at flikke noget kode sammen, men folk der også kan tænke kreativt og finde løsninger på problemer der ikke umiddelbart er til løse.

Jeg er selv ansat i branchen, inden for den mere visuelle gren af den (som du snakker om), og mange af de kammerater og venner jeg har fået på nettet da jeg startede med at lege med det er efterhånden også endt i forskellige firmaer rundt omkring i verden. Vi havde alle fordelen af at have den rigtige interesse på det rigtige tidspunkt og på den måde havde nemmere ved at få et job, på trods af vi måske ikke alle var lige kompetente til det, hvilket de fleste så er blevet med tiden pga. erfaring og muligheden for at arbejde proffesionelt med det, hvorimod i dag kræves der stort set du er tidligere A.D\'er med en doktorgrad indenfor databaseprogrammering, for at blive ansat til at sidde og opdatere tjørring kommunes webside for børnepassning. :o)

Årsagen til denne enorme stigning i krav fra arbejdsgivernes side skyldes i 95% af tilfældene at vedkommende der skriver jobannoncen ikke har nogen reel viden inden for emnet og derfor nøjes med at fyre en masse Bullshit-bingo ord af og håber så på han/hun finder en der bare opfylder en del af kravene.

Med andre ord: de sigter højt, men er ofte tilfreds med at ramme lidt lavere.

Der gælder samme regel for webbranchen som med alle andre nemlig at man skal først til at lære når man kommer ud i den virkelige verden. Uanset hvor dygtigt du er vil du altid skulle lære mere den dag du kommer ud på en arbejdsplads, da systemerne og arbejdsmetoderne er forskellige fra sted til sted.

Det er dermed som regel altid firmaet der \"former\" medarbejderne og det vigtige er derfor at overbevise den der ansætte folk at du er en god klump ler der er nem at forme (undskyld udtrykket, men kunne ikke lige finde et bedre :o).

Den nemmeste måde at vise dette er ved at have nogle gode referencer (track-record), have en god udstråling, kunne tale for dig (sælge sand i sahara) og aldrig blive nervøs og afvisning hvis du bliver sat på en opgave der indvoldverer teknologier du ikke mestrer til fingerspidserne (alting kan læres hvis man vil).

Som du sikkert kan gætte nu er hvad du kan af HTML, photoshop, ASP, CGI/perl, Illustrator, CSS, XML osv. bare en lille del af de ting man skal mestre for at få et job. Resten er ting som er gældende for stort hvilket som helst job man vil søge.

Dette skal ikke forståes som at det ikke er vigtigt at kunne noget, men derimod således at man kan ofte stirre sig blind på at skulle lære en masse forskellige ting, men hellere lege sig frem til viden. Det er interessen og fornemmelsen for situationen der giver jobbet, kundskaberne er bare det der skal få dig ind til samtalen :o)


Men som sagt kan jeg se der er flere og flere der ligger inde med spørgsmål allá dit, og det kunne måske være en ide at samle lidt viden inden for emnet på et sted på nettet, således at folk med interesse kunne se hvordan andre er startet?

Sammen med en god kammerat laver jeg i fritiden et site der hedder Builder.dk (ligger sjovt nok på http://www.builder.dk) Vi prøver så vidt mulig at lave det til et sted hvor vi lige kan futte forbi hvis vi har glemt et eller andet trick eller stump kode og den slags. MEn det kunne da være interessant lige at kigge nærmere på dette emne.

Derfor hvis nogen kunne være interesseret, kunne vi da starte en lille artikel serie om hvodan folk i branchen er startet og på den måde give nye prospekter mulighed for at se de mange indgangsvinkler?

Om ikke andet vil jeg da lige daffe rundt mellem mine kolleger og høre dem ad og så skrive en lille ting på Builder.dk om hvordan nogle af vejene ind fungerer. :o)

Hvornår jeg får fingeren ud og for skrevet den kan jeg ikke love noget om, men skal det prøve at gøre det hurtigst muligt.

Skulle nogle af jer andre \"profesionelle\" ligge inde med gode råd og fif til hvordan man bliver en super-hot-shot-web-tingest så kan i da skrive dem til mig på oscar@builder.dk og jeg vil prøve at samle det til en form for \"guide\" ;-)

Hygge fra Oscar (og så tilbage til arbejdet :o)
Avatar billede ann Nybegynder
18. januar 2001 - 23:10 #66
Oskar.
Tak for dit indlæg, jeg må indrømme at det var rart at høre fra en der også ser på den grafiske vinkel, frem for kun at skulle kunne skrive koderne. Du har også ret i mange af de ting du siger, bla har jeg nu i en uges tid surfet rundt på nettet, lige fra jobbaser til søgemaskiner m.m. om hvad der kræves for at blive web-designer. Man opnår kun 1 ting. Forvirring. Alle har hver deres mening om hvad der er bedst, hvor mange programmer man skal kunne og hvad der er godt og skidt. Da jeg lægger stor vægt på det visuelle, men samtidigt også vil spare tid når jeg bygger en hjemmeside i fremtiden, er det jo nødvendigt for mig at kunne begge dele. Altså skabe grafikken og programmeringen. Da jeg i sin tid startede med at bygge hjemmesider via frontspage, var det gode råd jeg havde fået fra folk der selv byggede. Men da jeg bruger uhyggeligt megen tid på hver side, samt at frontspage konstant laver om i koderne, føler jeg det er uhyre vigtigt at kunne tingene fra bunden, så man forstår alle vinkler af sit site. Jeg har derfor som tidligere nævnt, totalt stoppet med at skabe hjemmesider, og tilmeldt mig kurserne:
IT-teknik og HTML - Web-design og digital kommunikation samt Digital billedbehandling. Selvfyldig kan jeg godt store dele af indholdet, men da jeg har lært det på den gamle måde ( humper rundt og finder hvad man skal bruge) så er det en god forudsætning for mig at lære det på den rigtige måde fra bunden af. Jeg er samtidigt ikke i tvivl om at jeg vil lære noget nyt. Men det jeg så frygter, efter at blive grundig forvirret via undersøgelsen på nettet, er om det så også er nok. Det har denne debat været en god hjælp til.
At jeg har besluttet at starte om fra bunden af, og lære tingene på den rigtige måde, er lidt sejt men det er vigtigt for mig at have de rette forudsætninger for at kunne skabe web-design bedst muligt. Derfor syntes jeg også det er en fed ide hvis du startede den artikel serie som du nævner om. Det ville kunne gøre en stor hjælp for andre i fremtiden, specielt også som du nævner at der står noget om hvordan folk i branchen er startet. De fleste jeg har talt med har i mine øjne glemt hvordan det er at være forvirret og ny, og det er sørgeligt hvis mange med lysten bliver skræmt væk. Nu er jeg en af dem der har syntes mest om at skabe layouts og grafik til hjemmesiderne, og kan få massere af idéer til det, og hvis der er flere derude som har det ligesom mig, så kan jeg godt forstå at de selv om de har lyst til at lære programmeringssprog, kan blive rimelig skræmt af at det er vigtigere at kunne en masse programmer og skrive koder i drømme, frem for at kombinere begge dele. Jeg føler at begge dele er lige vigtige, og det håber jeg da også du lægger vægt på at der er plads til når du laver dit indlæg på din side. Nå men ville egentligt bare sige tak for dit indlæg, det var rart med endnu et syn på mit spørgsmål. ’S’
Avatar billede day Nybegynder
20. januar 2001 - 13:24 #67
Hej ann
Jeg synes at du har fået mange fornuftige svar på dit spørgsmål, men der er en enkelt ting som jeg gerne vil kommentere.

Din kommentar:
\"Min største frygt er dog at man laver noget som ligner alle andres, syntes alle bruger hvide bagrunde, samme størrelse i skriftyper og samme font, frygter det hele blvier åh så ens at se på, men det er jo åbenbart det folk vil have, så det må man vel leve med *S\'\"

Min kommentar:
Lige siden bogtrykkerkunstens opfindelse og Gutenberg trykte sin berømte bibel midt i 1400-tallet (det første større bogtryk vi kender i verden) har man eksperimenteret med typografisk layout, skrifter og størrelser, og er kommet frem til en mangfoldighed uden lige. Computerverdenen befinder sig på stenalderstadiet i forhold til typografien.

I dag er computeren hvermandseje, og hvis man sætter en nybegynder foran en computer og han/hun finder ud af at man kan variere størrelser, skrifttyper, farver o.s.v. i én uendelighed, så går den ægte amatør som regel helt amok i bestræbelserne på at være original. Resultatet er ofte et godt og grundigt rodsammen af sjove billeder, skrifter og størrelser helt uden struktur - og den stakkels modtager af \"udgydelserne\" kan så sætte sig til enten at grine eller græde.
Der er masser af glade amatører på nettet, men mit råd til dig er at du forsøger at forenkle hvor du kan. Derfor behøver det ikke at være kedeligt - de mest horrible farvesammensætninger kan blive ret interessante, hvis der er en smule struktur og helhed over sagen.

Folk ønsker ikke at det hele er ens (tværtimod), men at den som laver deres hjemmeside finder \"sjælen\" i netop DERES virksomhed og ikke i sin egen tilfældige smag.

De bedste ønsker for fremtiden.
Day
Avatar billede claus_jac Nybegynder
23. januar 2001 - 13:39 #68
TIL ANN! (og alle de andre!)

Du har virkelig fat i noget Ann. Det er meget svært at finde ud af hvad man skal, hvor man skal, og hvordan man skal gøre alt muligt. Webdesign er desværre en gren hvor alt foregår med en hastighed der ikke rigtig findes nogle steder. Personligt er jeg ligesom dig. Jeg har brugt et års tid på at sidde og lære htmlkoderne, ved at downloade noget hjælp fra htmlhelp.com og ellers kigge folk i sømmene. Jeg kan også godt frostå hvorfor du mugger lidt over frontpage. Frontpage er ganske godt til \"business\", det har en brugerflade der ligner noget man har set før og kommer derfor hurtigt igang, MEN der er desværre også en del problemer. Et af de største er nok at bruger man den visuelle del, så er det et helvede at få ting til at fungere præcist som mn vil have det! Microsoft vil så gerne overtage verden, eller gøre tingene for dig. Derfor er frontpage så absolut heller ikke første valg ved de fleste bureauer. (ikke mindst fordi der stadig bruges MAC i til webdesign, især de steder hvor man traditionelt har arbejdet på papir, men går over til skærm. De andre programmer (dreamweaver, golive) er tlnkt mere til de kreative, og var i starten ikke særlig gode til folk der arbejdede i koden. Grunden til det har nok efter min mening været, at hvis man vil have et design der virker elstøbt så er det ofte nødvendigt at kunne noget kode, ikke så meget for at man kan sidde og skrive den, men mere så man ved hvad programmet egentlig gør, når man ber det om at indsætte en tabel hist og her.
En af de ting man lærer mest ved de forskellige kurser, er efter min mening ORGANISATION. Du siger selv, at du bruger meget tid i programmet. I virkeligheden er det på alt det der kommer før der er det vigtigste. Den kreative tanke, navigationen og så videre, det at strukturere hele sitet inden man overhovedet sætter sig ned og skriver en linje kode, er langt vigtigere.
Det at kunne lave et godt storyboard, at kunne præsentere sitet på papir, gør ofte at man føler sig mere tryk, når man sætter sig foran computeren, for så ved man præcis hvordan den tabel skal se ud, og hvor det billede skal stå. Det gør det meget nemmere at arbejde i selve programmet.
Det kursus jeg gik på hed internet, webdesign og multimedie, og var et 4 måneders kursus, med 7 forskellige programmer. Det mest interessante var i virkeligheden den teoretiske viden, man opnår. Vi var samtidig på et par virksomhedsbesøg hvor vi fik lov at se nogle arbejde. Det var blandt andre Grey-Århus og Time4media. De går helt klart efter specialister på de enkelte felter. Så hvis det er selve designfasen du godt kan lide, så erklær dig selv for AD (art director, jeg har set ufaglærte AD\'ere) og gå ud og lave nogle designs, glem koden og overlad det til nogle andre!


Held og lykke
Avatar billede mr-bob Nybegynder
22. januar 2002 - 17:00 #69
hej alle sammen, jeg vil bare lige sige at nu har jeg siddet og tøffet hele denne her pløre af ord og meninger igennem! og jeg vil bare sige at jeg er dybt enig i det der bliver sagt her rundt omkring, jeg syntes at det er nogle gode svar du har fået ann!

Rom blev ikke bygget på en dag!!!

Bob
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Alle kurser indenfor Microsoft 365 – både til begyndere og øvede.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester