Har kigget lidt på diagrammet:
http://www.dallerweb.dk/polarity.GIF , men kender ikke de anførte transistorer,- efter diagrammet ser de ud til at være af MOS-typen - MPT tyder på at de er produceret af Motorola, og i en databog kan jeg finde nogle MPT'ere, men de er ikke til strømstyrker i nærheden af 7 amp. , men hvis du kender tallet efter MPT, er der mulighed for at kigge hos motorola (hjemmeside).
Q5 ( en PNP-type) på diagrammet har emiter forbundet til 'Plus-lille' - hvad er det ?
Du foreslår en H-bridge, og det var da en løsning, - men transistorerne skal jo kunne klare de 7 ampere, og desuden bliver du nok nødt til at have 1 eller 2 drivertrin, da computeren ikke direkte kan styre alm. effekttransistorer af den størrelse.
Har du overvejet at bruge et relæ som polvender ? en ret simpel løsning , som du nok kan styre fra comp. via en drivertransitor (måske 2 - afhængig af hvor meget strøm, det valgte relæ kræver) , - for ikke at ødelægge portkredsen i comp.
På internettet, 'ePanorama' er der ret meget om motortyper og forskellige typer styringer, - måske kan du have glæde af at læse det. ( det er på engelsk)