Avatar billede Slettet bruger
29. januar 2001 - 16:34 Der er 3 kommentarer og
4 løsninger

Værd at arbejde videre med?

www.datefinder.dk/new.gif

Designet her vil jeg gerne have lidt feedback på, skal jeg gå videre med det, og hvad kan gøres bedre?

Det er bare et GIF screenshot, den rigtige side passer til min. 800x600.

Der hvor der i menuen er nogle trekanter der står på spidsen (har han røget fed?) vil jeg placere nogle små ikoner i hvidt.

Mit banner er jeg ikke helt tilfreds med, jeg er ikke den store grafiker...

Avatar billede engrob Nybegynder
29. januar 2001 - 16:42 #1
Banneret er som du selv siger ikke helt godt, prøv at finde et der passer lidt bedre, men ellers er det et rigtig godt design.
Det er måske en anelse for blot. En lille smule andre farver ville ikke gøre noget.

Men alt i alt er det et rigtig flot design.
Avatar billede engrob Nybegynder
29. januar 2001 - 16:42 #2
blot = blåt
Avatar billede a-torsten Nybegynder
29. januar 2001 - 16:42 #3
hej El-barto...

Det ser rigtigt fornuftigt ud..... Jeg er især vild med skyggerne.......

Jeg sys måske ikke at at overskriften passer helt ind i det andet....

Ellers en meget flot side...

Farverne er oxo fine..

-Anders

Keep up the good work ;o)
Avatar billede a-torsten Nybegynder
29. januar 2001 - 16:43 #4
Btw...

Bor du i frederikshavn..??

-Anders
Avatar billede Beach Mester
29. januar 2001 - 22:28 #5
Det er fint at du illusterere vinduer på siden med pile der kan åbne og lukke og alt i alt ser det flot ud. Men vil det blive muligt at åbne og lukke vinduerne eller er det kun til pynt? Så tror jeg nemlig du skal passe på med pilen og i stedet sætte et andet symbol ind i den øverste højre kassi i alle vinduerne. At du holder det i det blå er ikke noget der skære mig i øjenene men muligvis skal der skruges en anelse ned for styrken i den lyse blå så der kommer lidt mere kontrast til teksten.
Men mit råd er at arbejde videre med projectet og jeg glæder mig til at se det færdigt:-)
Avatar billede goet Nybegynder
31. januar 2001 - 14:37 #6
Når man ser på formålet med siden, at finde en partner (hvis jeg har forstået ret),kunne det godt give sig lidt mere til udtryk i designet. Fx, er skrifttypen i datefinder meget hård. Måske skulle man tænke i en blødere type. De to skrifttyper harmonerer heller ikke så godt. Ellers ser det fint ud. 
Avatar billede ezzuk Nybegynder
31. januar 2001 - 20:37 #7
jeg er vild med designet, men det er set før! www.k10k.com & www.worldmanuals.com, deres tabeller ligner dine frygteligt meget. det er også den selvsamme skrifttyper, som bliver benyttet.

plus den farve, booooooring. hvad med noget helt ekstraordinært....

tag ikke kritikken for hårdt :-)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Alle kurser indenfor Microsoft 365 – både til begyndere og øvede.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester