01. oktober 1999 - 11:44Der er
29 kommentarer og 2 løsninger
Pris på ASP-butik ?
Jeg har en kunde som gerne vil have en komplet butiksløsning, som omtrent svarer til noget jeg har lavet i forvejen! Butikken er lavet i ASP og den kører på en access database med brugerlogin og dertilhørende kundekartotek. Mit spørgsmål lyder følgende: Hvor meget kan man forlange for en sådan butik, så det stadig kan svare sig for kunden at handle hos mig?
Det handler vel om hvad du synes dit arbejde er værd. Hvis du kan få en løn der tilsvarre dine forventninger, er du vel godt kørende. Hvorimod hvis du ikke kan få jobbet til den pris, så var det jo nok ikke besværet værd. Hvis du tænker, hvor meget kan jeg vride ud af min kunde, så vil jeg mene du er ude på et sidespor, og det er vel svært at forestille sig, hvordan man kan drive en sund forretning på lidt længere sigt. Mvh Mads
Men det kommer vel i lige så stor udstrækning ud på hvad din kunde forventer at få til en given pris. Jeg mener det kan da godt være at carindex syntes at hans arbejde er 20.000 værd, fordi han har brugt måneder på at udvikle det, mens en evt. konkurrent kun ville være en uge om at lave det ! Så er han jo lige vidt !
Opvej de forskellige ting, snak med kunden, tjek dine konkurrenter og find så den mest afbalanceret pris.
Jeg har udviklet det hele i Drumbeat med E-commerce og min side har ikke taget så lang tid at lave netop fordi jeg har det program. Jeg vil sammenligne det med et værkstedsbesøg hvor man nogle steder bliver faktureret en fast pris for f.eks udskiftning af bremser som er sat til 3 timer, men hvis så mekanikeren kan lave det på 1 time hvad så? Derfor spørger jeg hvilken pris man snakker om for en sådan side! Så jeg har et udgangspunkt! Siden indeholder alt hvad der har med en normal butik at gøre dvs billeder af produkter samt søgefunktioner m.m. Mads> Alternativt betaler min kunde måske en anden 20.000 kr og så ville det jo være helt :-( hvis jeg tog 1000 kr for det. Da jeg jo ikke ved hvor lang tid det tager for en normal programmør at lave siden ved jeg jo ikke hvordan jeg skal forholde mig!
Hvis 1000 er rimeligt, så er det da de 20000 der er godnat. Tror du ikke din kunde vil være enig med mig om det? –Når du har investeret i programel til at løse sådanne opgaver, så er det selvfølgelig også en omkostning der skal dækkes ind. Men det vil nok være lidt naivt at tro, du er den eneste der har adgang til denne teknologi. Mvh Mads
Forestil jer at i er en købmand som lige har fået varer! Han ved slet ikke noget om hvad prisen er på varen og heller ikke noget om indkøbsprisen! Hvad skal han gøre hvis han vil prissætte varen fair og nu ikke kender noget til markedsprisen? Han vil ikke sælge varen til en pris langt under markedspris og heller ikke over!
Hvad ville løsningen koste hos et professionelt firma? Det billigste jeg har hørt er ca 8000 x moms for en side som den jeg tilbyder!
Mads> hvis du kunne producere en vare til f.eks. 10 kr og du vidste at markedsprisen på en sådan vare var 100 kr ville du så sælge varen til 20 kr ? Jeg ville tilbyde varen billigere end markedsprisen men stadig med en god fortjeneste i forhold til indsatsen!
Hvis jeg kunne tjene 1000% på mit produkt, hvor længe tror du så jeg kunne have mit marked i fred. Det er jo lige netop kernen i filosofien omkring markedsøkonomi. Da alt jo som bekendt er relativt, kommer jo selvfølgeligt an på hvor godt din kunde er oplyst. Det er da givet han har en reservationspris, her må du jo så bruge din sunde fornuft, og dit kendskab til markedet. Mvh Mads
hehehe Er det bare mig eller går vi i ring nu :-) Som jeg sagde er det en god ide at tjekke sin konkurrenter ud, se deres priser, snak med kunden om hvad han syntes om produktet ect.
Jeg ville nok sige et sted mellem 8-10.000kr, det er ikke mere værd, så hvis du har brugt mere end 100 timer på det....ja så slipper du altså ikke ud af det med en særlig god timeløn, men det har du jo højst sandsynligt heller ikke.
Du skal ikke tage for lidt for det arbejde du laver - tilbyd kunden en god service istedet, dermed kan du også tilade dig at tage lidt ekstra.
Selvfølgelig har hastigheden noget at gøre med hvor hurtigt din ISP er ... og hvilken maskine det kører på.
Nu vil jeg jo ikke gøre reklame for mit eget produkt, men alle ved jo at ASP ikke har det med at køre så stærkt. Men jeg vil sige det sådan hvis du bestiller et shoppingsystem, der er basseret på javascript og html, op mod et Asp system, så tror jeg vi alle ved hvad der er hurtigst og det er ikke asp.
Du får mange andre muligheder ved at bruge asp - men det er altså ikke kun fordele. (:
Nemlig!! Og det skal jo også afspejle sig i prisen, dog mener jeg stadig at systemets pris skal ligge på en 6.000kr. - måske mere men det kommer jo igen and på hvilken aftale du har med ham fremover, hvilken support osv.
Det regner jeg også med nu men jeg ville bare have nogle retningslinier så jeg ikke tilbyder kunden det til ren forærelsespris. Får i iøvrigt solgt nogle licenser til ShopXpress ?
Det går ganske godt og vi regner med et kæmpe boom nu når,der bliver mulighed for kreditkortbetaling, dels fordi at det jo faktisk kommer ned på samme pris, som det koster for et betalingssystem, så man får faktisk softwaren gratis..
Men vi skal lige have bestilt vores egen NT server før det kan lade sig gøre, er der nogle som kan anbefale et godt sted at købe/leje?
Tjaaa Jeg har selv lige set siden hos en ven i dag og den var ekstremt langsom men jeg ved ikke hvorfor ! Fra arb. (isdn) er den hurtig nok og hj. er den også hurtig nok (28.8) og det har ikke noget med min cache at gøre!
Men jeg regner også med at lave diverse sider om til html som ikke bruger asp!
>diness hvis du finder ud af noget med egen server må du godt sende mig en mail Sune@aluxpress.dk
Lige for at vende tilbage til jeres system så var det vel temmeligt besværligt at lave en side som min (510 Alufælge kombinationer) uden jeres DB opdaterings system, oder was?
Jeg var faktisk ved at overveje jeres løsning til det firma jeg arbejder i til daglig, men det blev alligevel et andet (asp)!
Tjaah. Nu har jeg jo ikke lige sat mig ind i sagen, men det er rigtigt at ShopExpress ikke pt. har den bedste søgemaskine, men det bliver der lavet om på, vi er netop også gået igang med at udvikle et ekstra cgi søgemodul. Og engang efter nytår vil der komme en PRO version, der vil have en under liggende database, hvilket sprog den bliver baseret på ved vi endnu ikke. Lige lidt ekstra reklame - der udkommer også snart et FTP program til ShopExpress, der ligesom FP kan holde styr på hvad der skal opdateres og hvad der ikke skal - samt meget mere.
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.