Avatar billede the_party_dog Nybegynder
03. juni 2004 - 13:26 Der er 3 kommentarer og
1 løsning

Strukturet if sætninger

Jeg har en web applikation(C#) som har 10+ textboxes liggende, alle textboxes skal tjekkes for om brugeren har indtastet noget.

Man kan nemt lave 10 if sætninger, inde i hinanden, og tjekke det på den måde, men det virker som noget slamkode. Jeg er ikke lige den hårde haj, er der nogen som har gode forslag til hvordan jeg kunne bygge det op, så det blev simpelt og effektivt?
Avatar billede guidmaster Nybegynder
03. juni 2004 - 13:31 #1
Tror du ikke bare du skal smide noget client side validering på? Evt. bruge RequiredFieldValidator som du så smide på hver textbox?
selvfølgelig skal du også lave et tje på server side. Kan evt. lave noget alá:
for each box as control in page.controls
    if Type of box is TextBox then
      if box.lenght < 1 then
          Throw new Exception("Ikke noget tekst")
      end if
    end if
Next
Avatar billede guidmaster Nybegynder
09. juni 2004 - 13:04 #2
Var det noget du kunne bruge?
Avatar billede the_party_dog Nybegynder
09. juni 2004 - 13:09 #3
Undskyld, ja... Efter lang legen frem og tilbage kom jeg frem til en løsning med RequiredFieldValidator.

Så smid et svar, så kommer der nogle velfortjente points til dig
Avatar billede guidmaster Nybegynder
09. juni 2004 - 13:11 #4
RequiredFieldValidator er jo en dejlig ting :)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Kurser inden for grundlæggende programmering

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester