Avatar billede charp Nybegynder
21. februar 2001 - 11:06 Der er 6 kommentarer og
1 løsning

POP 3 ????

Hej eksperter

Jeg (en IKKE-ekspert) har for længe siden koblet mig på nettet, men jeg har aldrig fået min Outlook til at fungere rigtigt. Når jeg lukker den op, får jeg beskeden:

Værten \'POP3\' er ikke fundet. Kontroller, at du har indtastet servernavnet korrekt. Konto: \'pop3\', Server: \'POP3\', Protokol: POP3, Port: 110, Sikker (SSL): Nej, Socket-fejl: 11001, Fejlnummer: 0x800CCC0D

Hvordan kommer jeg ind og retter i det nu? Jeg har prøvet under Kontrolpanel > Internetindstillinger > Forbindelser > Indstil..., men jeg kan ikke vælge en redigering her. Uanset hvad jeg så vælger, skriver den, at Guiden Internetforbindelse ikke kunne oprette forbindelse.

HJÆLP!
Avatar billede hojben Novice
21. februar 2001 - 11:09 #1
Funktioner >> serviceprogrammer >> internet mail

OL2000 ?
Avatar billede hojben Novice
21. februar 2001 - 11:10 #2
det har intet med din forbindelse at gøre, men din pop3 opsætning under selve kontoen.
Avatar billede wisen Nybegynder
21. februar 2001 - 11:10 #3
I Outlook (ikke express) ligger postserver indstillinger under \"funktioner\"->\"Serviceprogrammer\"...
Avatar billede wisen Nybegynder
21. februar 2001 - 11:10 #4
p**, for sent...
Avatar billede jimsim Nybegynder
21. februar 2001 - 11:18 #5
min er ved funktioner->konti... hvor du så kan rediger din konto, via egenskaber.
Avatar billede k_la Nybegynder
21. februar 2001 - 11:32 #6
hvem har du som udbyder ? - hvis det f. eks er TeleDanmark så hedder POP3 serveren POP3.MAIL.DK
og brugernavnet er det 12 cifrede nr som du har fået tilsendt/fået da du  oprettede mailboksen
Avatar billede dana Nybegynder
21. februar 2001 - 21:45 #7
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester