29. juni 2004 - 20:28Der er
18 kommentarer og 1 løsning
Hvilken Wireless
Hej jag har leget lidt med tanken om at lave et trådløst LAN,
Det er en støre løsning,,, men hvilken er jeg i tvivl om.
Der skal stå to Servere, i en kælder, ca 50 m, fra der hvor jeg kan modtage som det første led, der fra er der ca, 8 Brugere, hvor den, der befinder sig længs væk er ca 350-400 m, væk.
Jeg havde forstillet mig noget med en eller flere Repeater, inden for den Første Acces Point´s ræke vide..
Det med det andet så skal du bruge 2 acesspoints hvergang du vil repeate den! m.m. at det ap du finder understøtter muligheden (men det gør alle desværre ikke endnu)
Men du skal bemærke at du aldrig vil nå dne hastighed! så det er tæt på det kan betale sig at købe 11 mbit, da det rækker længere end 54 og 108 mbit. netværk.
Kenp >> dvs den D-Link "D-Link 108G" skulle kunne gøre det hele, hvis jeg feks køber 4-5 stykker af dem,,, sætter dem stratekisk op, så der er maks 100Meter imellem dem,i en kreds og forlængelse af en der står i miten, konfiguretet som en accespoint med NAT/DHCP, og resten som repeater´s, så skulle det virke,,,
P.S. kan en Repeater sættes op efter en repeeter..
Synes godt om
Slettet bruger
01. juli 2004 - 09:15#9
med 802.11g vil du få problemer med række vidden da g standarden sender dårligere en fx 802.11b
ja du vil kunne sætte dem efter hinanden! men du vil IKKE så dem til at række 100 meter indendørs lige gyldigt hvad du gør! du har msåek en chance hvis du vælger den standart som er på 11 mbit, og selv der tror jeg ikke du vil få det til at række så langt inden dørs! måske hvis det er i åbent kontorlandskab ellers ikke.
ja den vil hjælpe på det! så vil du have størrer chancer for at kunne række så lang!, nej den går ikke ned i 802.11b mode! den vil fortsætte med at køre i 802.11g, men hastigheden for dine overførsler vil den så bare sætte ned.
Er der eventuelt nogle af brugerne der er tæt på flere samtidigt, altså hvis brugerne sidder i en U-form?
S 50m, 1 *m, 2 *m, 3 *m
4 *m, 5 *m, 6 *m, 7 *m, 8 *m
Det jeg tænker er at man jo kunne bridge signalet sammen mellem alle maskinerne og på den måde korte den længste signalvej ned. Det er jo ikke mødvendigt at serverens Wireless modul kan række 450m, hvis der er 4 huse mellem.
Faktisk kunne man nøjes med en Router ved hver bruger (eventuelt med externe antenner) og så bruge routere i bridge mode. PC'erne kan så tilsluttes med kabel, eller trådløst!
hvis du vælger 44 mbit fra d-link så er prisen pr enhed kun 634 kr. hvis du selv lave en antenne ud af en dåse kan ud få en afstand helt op til 1 - 5 km. retnings bestemt skal det lige siges. husk alle som skal brug den afstand skal have en antenne for at kunne nå jeg har en d-link 624+ 22 Mbit / 44 Mbit det virker fint men jeg ved ikke om hastigheden da min netkort kun er 11 Mbit.
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.