Avatar billede ixma Nybegynder
19. november 2004 - 00:15 Der er 10 kommentarer og
1 løsning

Google history - hvordan sletter man?

Hejsa,

Min kæreste har chokeret mig ved at udvise større forståelse for internettet end mig. Der er åbenbart en funktion på Google, hvor man kan se søge-history.

Hvilken mand vil have at hans kæreste kan se, hvad man søger på på Google?

Hjælp mig til et mere diskret liv igen - hvordan sletter man denne search-history eller slår funktionen fra?
Avatar billede ranglen Nybegynder
19. november 2004 - 00:23 #1
:)

Under indstillinger > indhold > autofuldfør > forms

Hvis du kun ønsker at slette udvalgte xxx søgninger, kan du markere søgeordet i dropdown-listen og trykke på delete-tasten
Avatar billede ixma Nybegynder
19. november 2004 - 00:48 #2
Tak, men må spørge dumt - indstillinger hvor? Ikke på Google eller i IE, vel?
Avatar billede ranglen Nybegynder
19. november 2004 - 01:53 #3
Det gør man under internetindstillinger i IE :)
Avatar billede johnstigers Seniormester
19. november 2004 - 08:18 #4
Og med TweakUI til XP kan du gøre sådan at det slettes hver gang du lukker explorer ned - i tilfælde af at du skulle glemme det :)
Avatar billede milter Ekspert
19. november 2004 - 15:48 #5
Og så måske alligevel ikke. Hvis din kone er lift ferm med en computer, kan hun stadig se, hvor du har været, selv efter du har slettet alt, eller rettere, efter du tror, du har slettet alt.

På din computer findes mogle index.dat-filer, som indeholder al din internetsøgning. De kan ikke umiddelbart ses, men hvis du sætter den til at vise beskyttede operativsystemfiler og skjulte filer og mapper, ja så dukker de op. De optræder som .dat-filer og kan umiddelbart åbnes med notesblok. De giver dog ikke ret meget mening på den måde, men med det rette værktøj bliver de til eksekverbare links igen.

Jeg har lagt et link til en sådan "indexdat viewer" herunder. De kan ikke bare slettes med højreklik > slet, du skal hente et program til det.

Nu ved jeg selvfølgelig ikke, hvor meget, du vil slette, men hvis du er interesseret, har jeg også lagt et link til et program, som kan slette dem.

Og hvis du vil, kan du nu følge din kones færden på nettet, selv om hun tror, hun har slettet alle sine spor :)

http://www.acesoft.net/delete_index.dat_files.htm

http://www.softwarepatch.com/software/indexdat.html
Avatar billede ixma Nybegynder
19. november 2004 - 17:28 #6
Hej begge to,

Tak for gode svar. Inden jeg deler pointene, lige et ekstra spørgsmål, da jeg egentligt ikke er helt sikker på, at det er den rette viden jeg får - hvilket så skyldes mit spørgsmål, og ikke jer.

Jeg tror ikke det har noget med forms at gøre. Tror det er inde på selve Google, man kan se en search-history. Kan det passe? Og hvordan ser man det?
Avatar billede ixma Nybegynder
19. november 2004 - 17:29 #7
Alle tre, undskyld...
Avatar billede milter Ekspert
19. november 2004 - 17:52 #8
Har ikke hørt om "Search history" på Google. Den eneste, jeg kender, ligger i IE på din computer.
Avatar billede johnstigers Seniormester
19. november 2004 - 20:40 #9
google indeholder ikke en search-history selv.

Prøv selv med den største søgemaskine: www.alltheweb.com :)
Avatar billede ixma Nybegynder
19. november 2004 - 22:02 #10
Takker... kan ikke rigtigt give nogle point når det hele er kommentarer?
Avatar billede ixma Nybegynder
21. november 2004 - 00:13 #11
Sikken en beskedenhed :-)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester