Avatar billede benner76 Nybegynder
21. november 2004 - 11:34 Der er 8 kommentarer og
1 løsning

e-mail adresse

Jeg har hos TDC hvor jeg kan gå ind og oprette 5 e-mail adresser, og der har jeg lavet 2 stk. en privat til mig selv, og en til min kæreste, men jeg kan ikke gøre så jeg kun henter mine på min com, og hun henter sine på sin com. det skal helst kunne gøres i outlook??.
Avatar billede arlet Juniormester
21. november 2004 - 11:37 #1
Og det er problemet med tdc mail.

De kommer alle i samme postkasse..

De kan ikke sorteres
Avatar billede arlet Juniormester
21. november 2004 - 11:41 #2
i stedet for, så kan en af jer oprette en hotmail konto, den kan hentes fra outlook
Avatar billede benner76 Nybegynder
21. november 2004 - 11:44 #3
jeg kan ikke få outlook til at hente fra hotmail, hvordan gør jeg det??
Avatar billede fun22 Nybegynder
21. november 2004 - 11:46 #4
hvis du kun laver én konto på din computer, (Til din egen mail) Så burde den jo ikke hente hendes..

Når du opretter en konto i Outlook skriver du pop3 servere og brugernavn og password.

Brugernavnet er det ikke det som emailen hedder? Ved ikke hvordan det helt præsis virker på tdc...

Men ved jeg der er brugernavnet jtp som er det der står foran @'et..
Avatar billede benner76 Nybegynder
21. november 2004 - 11:49 #5
er det fra outlook express du mener, for der har jeg prøvet at impoter, instillinger for e-mail adresse, og der kan jeg komme til at sende fra men jeg kan ikke modtage, hvad skal server til indgående post stå til??
Avatar billede kalp Novice
21. november 2004 - 11:49 #6
arlet:

man kan ikke hente sin post via. outlook mere... hotmail post altså.. uden at betale for det.
Avatar billede arlet Juniormester
21. november 2004 - 11:50 #7
ok, det hviste jeg ikke*S*

Man kan da stadig fra outlook express...
Avatar billede benner76 Nybegynder
21. november 2004 - 11:51 #8
probglemet med TDC er at bruger navn og adgangs kode er det samme for alle mail, det er kun email adressen der er forskellige.
Avatar billede levich Nybegynder
21. november 2004 - 12:29 #9
I Outlook Express kan du lave en meddelelsesregel, som får dine emails til at fremstå med en bestemt farve i indbakken. På den måde kan I undgå at lave hinandens emails. Det samme kan man sikkert gøre i Outlook. Her er fremgangsmåden, blot med en anden regel: http://www.ikstudiecenter.dk/iksdebat/meddelelsesregel.htm.

Du kunne også lave en regel, som smider emails til dig i en bestemt folder og emails til din kæreste i en anden folder. Men afhængigt at, hvilket anti-spamprogram du har, er det ikke sikkert at det er en god idë.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester