13. januar 2005 - 22:38Der er
4 kommentarer og 2 løsninger
Firma navn hjælp
Hej Eksperter.
Vi skal have startet et firma på nettet. Kan desværre ikke røbe hele konceptet men det bliver internetmarketing firma, med troværdighed og mellemled som parameter.
Det vi skal bruge er et fængende navn. Vi er helt blanke og det er det eneste vi mangler.
Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.
Hvis man ønsker at starte et firma så skal navnet præsentere ens image. Og jeg tror ikke på at vi vil kunne komme med et navn uden at vide en del om hvad det er for et firma som du vil starte.
Areon har kommen med mange gode forslag som kunne bruges til alt muligt men når du nu siger at det også er med erotik så er Areon's tid gået til spild efter at alle hans forlsag ikke vil (sådan helt korret) gå under emnet erotik.
Det ville være bedst hvis Du sammen med din medarbejder lavede en møde hvor i fik snakket om hvad i 100% vil med jeres firma og at I alle lavede 10 forslag som i skulle vise til møden. Så er jeg 100% sikker på at I selv vil kunne finde på et navn som I selv vil kunne se jeres arbejde i. Så vil der være hold bag navnet. Navnet vil kunne vise/sige andre folk hvad det er i laver uden at i skal sige det selv.
Men nu må I ikke læse mit indlæg som noget dårligt :)
Og for ikke at give et svar uden mening vil jeg skrive et par bud som i nok ikke vil kunne bruge så meget efter at jeg ikke ved hvad i vil :)
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.