02. juni 2005 - 11:38Der er
9 kommentarer og 1 løsning
Problemer med nyt felt i Access DB - ASP
Jeg har problemer med min database. Jeg kan ikke få den til at lave mere end et felt. DVS sletter jeg det ene felt den vil oprette vil den gerne lave et nyt men så heller ikke flere!!
Ved ikke om jeg tager fejl, men for mig ser det ud som at du har lavet en betingelse om at den kun skal oprette en ny hvis tabellen er tom... IF(rs.BOF or rs.EOF)
Jeg ved ikke hvordan du skal rette i din sætning, da jeg aldrig selv har arbejdet på den måde der. Men jeg vil foreslå at du gør som fennect foreslår. Brug Insert Into i stedet for. Og så brug Replace(Request.Form("text"), "'", "''") f.eks.
Jeg bruger altid insert syntax. Den fylder mindre i koden, men man skal være meget opmærksom på data, som skal indsættes. Det skal næsten altid formateres/tjekkes, og glemmer man det, kan databasen hackes. Tilgængæld synes jeg at jeg har mere kontrol, og en forstålig kode.
Der er skam ikke noget forkert i at bruge recordset metoden. Det er udelukkende smag og behag.
.o) <-- One Eyed Jack
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.