Streaming - Quicktime - RTP - RTCP - konfigurering af cisco 2600
Hej.Jeg er i gang med at konfigurer noget multicast til vidiokonference fra Tandberg. Men jeg bare ikke få det til at virke med quicktime.
Det er sådan at man logger ind på et webinterface (http), hvor så quicktime plugin er installeret. Problemet er bare at dette kun virker lokalt (nyborg), og ikke regionalt (fra nyborg til københavn). Jeg har prøvet forskellige værktøjer for at se om multicasten overhovedet kommer igennem routerne, hvilket det gør.
Endda hvis jeg prøver med den samme multicast adresse som Tandberg, så det kan derfor ikke være en accesslist der spærrer. Jeg har derimod mistanke om at det kan være RTP/RTCP protokollen, men når jeg søger på google om hvordan man enabler det på interfacesne, finder jeg kun noget på seriel forbindelser (vores leastline er ethernet til en CSU/DSU er en art). Mit spørgsmål er så, kan det være derfor det ikke virker med quicktime (eller realplayer, er RTP nødvendig for at det virker)?
