Avatar billede nardus Nybegynder
13. august 2005 - 15:04 Der er 1 løsning

Home-plug

Er der nogen, der ved, om følgende opsætning kan lade sig gøre:

Kabelmodem -> Home-plug -> El-net -> Home-plug -> Router -> Diverse PC'er, VOIP osv.

Problemet er, at vi har Stofa. Udtrækket er i stuen sammen med antennestikkene. Hvis jeg nu kunne placere kabelmodemet i stuen og føre RJ45 stikket over i en home-plug, der så kunne tranportere trafikken ind i rummet, hvor routeren står, ja, så ville jeg slippe for en del kabler.

Forbindelsen mellem kabel-modem og router behøver ikke kunne opnå mere end 1 Mbit/s, da dette er hastigheden på vores Stofanet.

Er det noget, der kan lade sig gøre, eller skal jeg i gang med at trække kabler?
Avatar billede nardus Nybegynder
14. august 2005 - 18:05 #1
Nå, nu har jeg forsøgt at investere i sådan et sæt HomePlug haløjsaer - og med ovennævnte opsætning viker det. Den opnåede forbindelse er på mellem 6 og 9 Mbit/s, hvilket er fint nok til mine behov. Nu er jeg spændt på, om adapterne bliver for varme, da der er temmelig meget varmeudvikling ved dem.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester