Avatar billede droner Nybegynder
27. september 2005 - 13:29 Der er 13 kommentarer og
1 løsning

Fra kassettebånd til CD

Det er måske ikke det rigtige sted at spørge, men jeg gør forsøget alligevel :-) Jeg skal have overspillet et par bånd til CD, men hvordan går jeg det? Findes der virksomheder (i Århus), der kan hyres til dette?
Avatar billede screem_brille Novice
27. september 2005 - 13:36 #1
ved ikke mht århus, men hvem som helst med en båndoptager og et lydkort kan gøre det
Avatar billede droner Nybegynder
27. september 2005 - 13:44 #2
Jeg har en båndoptager og et lydkort. Vil du bare afspille båndet og optage med en mikrofon? Der må helst ikke komme støj på.
Avatar billede screem_brille Novice
27. september 2005 - 14:57 #4
skal gerne hjælpe videre når der er ryddet op i dine spørgsmål, indtil da, er der ingen yderligere hjælp af hente *S*
Avatar billede droner Nybegynder
27. september 2005 - 15:03 #5
http://www.eksperten.dk/spm/611506 Fik ikke svar på mit spørgsmål. Lydstyrken er fortsat lav. Så skal jeg vel ikke uddele point? Så det går ikke så godt.

Det samme gør sig gældende i de andre spørgsmål med svar, hvor der ikke er delt point ud. De spørgsmål, hvor der kun er kommentarer kan jeg jo ikke gøre meget ved. Udover selv at smide et svar, hvilket jeg ikke finder rimeligt... Smid endelig nogle svar så jeg kan få lukket skidtet.
Avatar billede droner Nybegynder
27. september 2005 - 15:04 #6
MIn fejl... Nu er svaret accepteret. Havde rodet den sammen med en ånden tråd.
Avatar billede droner Nybegynder
27. september 2005 - 15:06 #7
Nu er de øvrige med svar også lukket ned selvom jeg ikke fik det til at fungere.
Avatar billede screem_brille Novice
27. september 2005 - 15:13 #8
tror roligt du selv kan lægge et svar i de ældste spørgsmål og acceptere dette (du har spørgsmål helt tilbage til februar måned sidste år!)
Avatar billede droner Nybegynder
27. september 2005 - 15:18 #9
Det gør jeg så. Beklager, at jeg har misforstået uddelingen af point. Med undtagelse af milter, som jo skulle have haft sine for længst...
Avatar billede milter Ekspert
27. september 2005 - 16:46 #10
Det pyntede og tak for point :)

Og så tilbage til dit spørgsmål. Som screem brille skriver, så kan du selv gøre det, medmindre selvfølgelig du vil bruge en masse penge unødvendigt. Jeg har selv en Nakamichi LX-5 stående ved siden af computeren til det samme formål :)

Jeg kunne selvfølgelig skrive en længere artikel om det, men i stedet for har jeg valgt at lægge et link herunder med forklaring til, hvordan du gør det i lydredigeringsprogrammet Audacity. Ud over båndoptager og lydkort skal du nemlig også helst have et lydredigeringsprogram, hvis det skal gøres rigtigt.  Du har måske allerede et på din maskine. Mange lydkort kommer med sådan et.

Funktionerne hedder måske noget andet, hvis ikke du bruger Audacity, men generelt bruger de forskellige lydredigeringprogrammer lignende betegnelser for ens funktioner.

Det vigtigste er, at du får forbundet båndoptager og lydkort korrekt, og at du derefter indstiller optagefunktionerne korrekt i mixeren. En vigtig del er optagestyrken. Find det kraftigste sted på båndet og sæt optagestyrken, så den når op på ca. -3db på det sted. På båndoptagere skulle man som regel optage med en styrke, så VU-meteret i kraftige passager gik ind i det røde felt for at opnå så god dynamik som mulig. Det må man ikke ved digital optagelse. Det resulterer i klippede indspilninger, som er svære at få til at lyde ordentlige bagefter.

Hvis der er noget, du er i tvivl om, så kom bare tilbage. Men hvis du ikke før har prøvet at bruge et lydredigeringsprogram, så skal du nok lige bruge nogle dage til at lære det at kende.

http://www.nsftools.com/misc/TapeToCD.htm
Avatar billede droner Nybegynder
04. oktober 2005 - 09:25 #11
Uha, det lyder lige lidt for lakrids til mig. Jeg tror jeg prøver høkermetoden med en ghettoblaster og lydoptageren under tilbehør.
Avatar billede milter Ekspert
06. oktober 2005 - 22:34 #12
Held og lykke med det :)
Avatar billede droner Nybegynder
07. oktober 2005 - 19:38 #13
Men du svarede jo trods alt på det, så du hellere smide et svar så jeg kan lukke tråden ;-)
Avatar billede milter Ekspert
08. oktober 2005 - 17:39 #14
Du har været ret gavmild med point, så læg også selv et svar, så deler vi :)

Og forøvrigt kan du også sagtens bruge lydoptageren i Tilbehør, hvis du vil koble båndoptageren til computeren. Du skal så bare stadig huske at slutte udgangen på båndoptageren til "Line in" på computeren og vælge "Line in" til optagelsen ved ar dobbeltklikke dit højttalerikon ved uret > Indstillinger > Egenskaber > Indspilning > OK > Sæt mærke i Line in".
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester