25. maj 2001 - 00:10Der er
13 kommentarer og 1 løsning
TDC ADSL - firewall ?
Når jeg prøver at hoste spil over Internettet, kan folk ikke joine det spil jeg laver. Kan det have noget at gøre med at man har en firewall (jeg ved meget lidt om firewalls) ? Og er det muligt at sætte ens firewall fra ?!
Som titlen lidt indikerer, så har jeg ADSL hos teledanmark, hvis det skulle være til nogen nyttig oplysning :)
Tele Danmark havde indtil den 18.11.2000 ikke fastsat nogen begrænsninger på brugen af NetExpres og man måtte derfor gerne sætte servere op, feks. ftp-, http-, news-, game-server mv.
Omtalte dato blev der, angiveligt på grund for mange såkaldte åbne mail- og newsrelays ( mail- og newsservere, der ikke var sikret mod at hvem som helst kunne connecte til dem og misbruge dem ) indført filter på port TCP/25 og TCP/119.
Port 119, der traditionelt anvendes til newsservere, er blokeret således at ingen pakker \"udefra\" kan nå frem til den enkelte NetExpres-brugers maskine. Den anden vej, fra NetExpres-brugeren til newsservere på Internet, er der intet filter, og man kan anvende sin(e) newsreader(e) til at hente og læse news som hidtil. Filteret rammer kun de som driver newsservere på deres maskiner derhjemme.
Newsservere, drevet på en maskine der er koblet op via NetExpres, kan dog sættes til at køre på en hvilken som helt anden \"ledig\" port. Blot skal brugerne kende nummeret på porten og opsætte deres newsreader derefter.
For at forhindre yderligere restriktioner fra Tele Danmarks side vedr. servere anbefales det, at sikre newsserveren mod misbrug ved at lave et login/password setup, filtrere på IP-adresser gennem en firewall eller lign.
Port 25, der traditionelt anvendes af mailservere til sende og modtage mail (SMTP), er ligeledes filteret så intet \"udefra\" kan nå direkte frem til den enkelte NetExpres-brugeres maskine.
Man kan fortsat sende og modtage e-mail som normalt via sit e-mail-program. ( dvs. ens e-mail-program kan fortsat sende mail via SMTP-servere der kontaktes på port 25 ). Filteret rammer kun de som driver mailserver på deres maskiner derhjemme.
Tele Danmark har etableret et mail-relay, der kan modtage og videresende mail til mailservere, der drives på NetExpres-forbindelser.
En MX entry vil typisk have set ud som følgende inden filterets indførelse:
mitdomæne.dk IN MX 10 mitnavn.dyndns.dk
For at benytte Tele Danmarks mail-relay skal den nu se sådan ud:
mitdomæne.dk IN MX 10 mitnavn.dyndns.dk mitdomæne.dk IN MX 20 backup-mx.post.tele.dk
( dyndns.dk er blot et eksempel på en dynDNS service, de fleste dynDNS services vil kunne bruges. )
Ideen i dette setup er, at den afsendende mailserver først vil forsøge at sende til mailserveren på mitnavn.dyndns.dk ( dynamisk DNS service-navn der peger på NetExpres-brugerens maskine/IP-adresse ). Tele Danmarks filter vil forhindre denne forbindelse og sende en fejlmeddelelse tilbage til den afsendende mailserver.
Denne vil herpå forsøge at sende til MX\'en med det næstlaveste nummer, som er backup-mx.post.tele.dk, der modtager mailen og ( som eneste server der kan komme gennem port 25-filteret ) videresender den til mitnavn.dyndns.dk.
Denne løsning vil give en forsinkelse i aflevering af mail, der afhænger af hvordan den afsendende mailserver håndter fejlmeldingen og hvor lang tid der går inden den forsøger sig med næstlaveste MX.
Alle øvrige porte er ufiltrerede og der er ingen begrænsninger på andre slags servere, naturligvis inden for lovens grænser !.
Da jeg først konfigurede min router, der kunne man vælge imellem at den skulle være lukket eller åben, og der mener jeg helt bestemt at jeg valgte den skulle være åben... Det er det du mener, ikke ?
kig i manualen til din router! der står hvordan du logger ind og tilføjer porte til ipadresser. men først bør du lige finde ud af hvilke porte din spil bruger når de skal fungere som host!
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.