26. marts 2007 - 13:07Der er
38 kommentarer og 1 løsning
Fil "ny adr." skal slettes
Jeg har fået en fil "ny adr." på mit skrivebord, ved ikke hvor den kommer fra, men det er mig umuligt at slette den.
'Det er ikke muligt at flytte/slette fil Kildefilen eler disken kan ikke læses..'
Har prøvet alle de krumspring jeg kunne finde på, disken har NTFS formatering,og søger en løsning som med FAT hvor man slette den fra en CMD-promt eller starte NortonCommander.
Findes der ikke noget lignende den kan gøre samme i NTFS ?
lav et tomt tekstdokument (f.eks. "slet.txt") og gem det i samme mappe som den fil der ikke kan slettes. marker så den "ikke sletbare" fil samt det tomme tekstdokument og tryk på delete.
filnavn-ender-på-punktum-problemet. Stifinder fjerner punktummet, inden den forsøger at slette filen, derfor fejlbeskeden. To måder at fjerne den på, fra cmd:
1) del "ny adr*"
sletter alle filer i mappen, som begynder med ny adr, så vær forsigtig
Jeg gentager lige hvad jeg skrev i mit spm. Har prøvet alle de krumspring jeg kunne finde på: [og mange flere inden jeg spurgte her] Filen ligger på skrivebordet - [filen ligger ikke i en mappe, og er ikke til at flytte til en mappe, kan kun flyttes rundt på skrivebordet, kan ikke renames,slettes] Cmd i start/kør er også forsøgt, finder filen - ny adr. - 23.03 2007 indhold 0 kb der får jeg denne besked ved højreklik/slet: Det er ikke muligt at slette fil Kildefilen eller disken kan ikke læses .......................... Dr. Delete er forsøgt, jv16 Power Tools, HD-cleaner ShellExView Ultimate Boot CD [booter i en DOS-version og kan derfor ikke læse mine NTFS-drev]
Mit spm slutter med : og søger en løsning som med FAT hvor man sletter den fra en CMD-promt eller starte NortonCommander.
Findes der ikke noget lignende den kan gøre samme i NTFS ?
................................. Jeg fortsættee så med de forslag jeg ikke havde prøvet:
hcma's link til 'moveonboot' er prøvet men havde ingen effekt.
Vi har læst spørgsmålet, men hvad du har prøvet af krumspring er jo ikke til at vide. Syntaksen til at slette en fil, som slutter med punktum, er givet i den KB fra Microsoft.
Skrivebordet er også en mappe, den ligger i din brugerprofil..
"C:\Documents and Settings\??????\Skrivebord\ny adr."
Synes godt om
Slettet bruger
26. marts 2007 - 22:08#10
@ksoren...klap lige hesten... hvem er "vi" ?...jeg er ikke nået længere end jeg skrev 26/03-2007 20:08:51 hcma's link, mit indlæg var for at give lyd fra mig, der er jo ret meget i bare dette link, og sidder ikke fast ved computeren hele dagen
den direkte sti/path er som @dr1 skriver: C:\Documents and Settings\Ib Tage\Skrivebord\ny adr.
-- Pak Avenger-programmet ud og dobbeltklik på avenger.exe
-- Sæt en prik i "Input Script Manually" og klik på Luppen - nu dukker der et lille vindue op, hvor du skal kopiere indholdet mellen ~~~~~~~ ind:
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ Files to delete: C:\Documents and Settings\Ib Tage\Skrivebord\ny adr.~ ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
-- Klik på Trafiklyset i Avenger. Programmet vil opfordre dig til at genstarte computeren straks, hvilket du skal gøre. Programmet vil lukke din computer, slette filerne og starte computeren igen.
-- Efter genstarten vil der dukke et notepad-vindue op, med en log for Avengers handlinger. Den må du gerne lægge ind i dit næste svar så vi/jeg ka' se om det er gået godt ?
Synes godt om
Slettet bruger
26. marts 2007 - 22:45#12
@dr1... efter klik på trafiklyset denne ERROR:selected file does not appear to be a valid script.
@ksoren... dit forslag.... del "\\?\C:\Documents and Settings\Ib Tage\Skrivebord\ny adr. virkede heller ikke
Kan lige oplyse at jeg også har prøvet systemgendannelse til før filen fremkom på skrivebordet.
Mit bud er at hente programmet Unlocker, det har virket hver gang for mig. Hent programmet her http://ccollomb.free.fr/unlocker/unlocker1.8.5.exe . Programmet er meget enkelt at bruge - læs readme filen.
Synes godt om
Slettet bruger
27. marts 2007 - 10:14#14
@dr1.. unlocker kunne heller ikke gøre noget ved filen... så det er nok ikke muligt at fjerne den uden en ny installation.
Jeg har aldrig sat mig ind i NTFS-systemet, har holdt fast ved FAT32, indtil for ganske nylig , hvor jeg fik en computer med preinstalleret WIN-XP på NTFS.
Kan dette kun administreres via KØR/CMD ?
Når jeg laver en boot-CD med Nero, bliver der lavet en boot-cd med en DR-DOS, som sikkert er indbygget i NERO.
Brænder jeg Ultimate Boot CD booter den også i en DOS-version og kan derfor ikke læse mine NTFS-drev
Jeg har set en fil/program der starter i dos, og kan læse NTFS filer
(Jeg _kunne_ forestille mig at der er er [mellemrum] tegn efter det der punktum ? Eller et [ALT][255] tegn; det har jeg i DOS dage brugt til at oprette "usynlige" mapper)
og hvad stor der bl.a. i mit link: Af og til kan der også være problemer med at kunne slette filer med "for lange filnavne/filtypenavne" Prøv følgende: (som eks. er det benyttet filtypen *.jpg) Åbn en kommandoprompt i mappen og kør kommandoen: dir /X *.jpg
Så skulle den gerne liste alle .jpg og skrive både langt og kort navn på filerne. Prøv så at slette filen ved at bruge det korte navn.
@hcma... læs lige hvad jeg skrev 26/03-2007 22:08:03 Jeg er simpelthen ikke nået til enden i dit link, har læst det nu og ud fra beskrivelsen i Tip 43 - ville jeg forøvrigt ikke forsøge med dette, da jeg umiddelbart ikke ville tro det kunne falde ind under mit problem, mit link er særdeles kort, og har ikke noget 'efternavn' og man ville springe videre uden at forsøge med det, linket beskriver er masse problemer, og vil du have mi mening, vil jeg foreslå at du skrev det om så det var mere beskrivende. Iøvrigt er jeg modstander af link uden yderligere uddybning til spørgsmål.[Læs: sender link til spørgsmål uden yderligere kommentarer]
Hvis du ud fra mit spørgsmål, havde kommenteret dit link, var problemet sikkert ikke opstået, men mener du dig forbigået, vil jeg afsætte yderligere point.
Jeg har ofte hjulpet på eksperten, hvor jeg har set point fordelt, efter min mening, helt forkert, og det vil jeg ikke være med til, jeg har masser af point og deler dem gladeligt ud
ibtage >> hej, ingen dårlige miner og tanker fra mig, ville blot gøre opmærksom på at jeg har listet muligheden i min lille vejledning ;o) Ingen point til mig (har sikret mig pro-medlemskab for næste periode (hvilket er mit eget lille egoistiske mål hver måned :o)))) Ang. link uden beskrivelse/uddybning: jeg er alt for doven til at skrive noget som allerede er skrevet en gang i linket :o)
Jeg læste med stor intereresse tråden og blev møjt begejstret da jeg læste at @ibtage havde fundet en løsning i @mcgoats bud... Desværre virker den løsning ikke for mig! Jeg får også det "korte" filnavn frem, skriver del >filnavn~1<. Bliver spurgt om jeg vil slette (J/N) vælger J og så... Ikke en skid! Mapperne er der stadig! :-(
NB Eneste forskel på mit og @ibtages problem er at mine mapper (der er 5 af slagsen) ligger i en mappe der ligger direkte på C:\ Jeg har været igennem de samme øvrige bud på en løsning uden held...
Det strejfede mig i øvrigt lige at jeg kun kan Google mig frem til tå tråde på nettet om dette problem og de er begge ret nye. Der er denne tråd og så en fra primo februar. - Den anden tråd har i øvrigt samme løsingsforslag som @mcgoat hvorefter den ender blindt - så jeg antager at operationen lykkedes?
@screem brille, jeg søgte på "det er ikke muligt at slette fil" da jeg regnede med at de fire søgeord du har valgt nok ville give lige knap 1½ mio mere eller mindre ubrugelige hits... ;-)) Den reelle fejlmeddelelse er i øvrigt: "Det er ikke muligt at slette fil: Kildefilen eller -disken kan ikke læses."
@hcma, det var det første jeg prøvede. :-) Jeg så dit site med navngivningsproblemer. For alle mapper gælder det at der er tre "blanke" felter a la mellemrum til sidst i mappenavnet... Normalt hvis man trykker space tre gange vil win jo bare slette det "overskydende".
nu er det mest udbredte sprog på windows næppe dansk, så begrænser man sig til et så lille område så er det da klart at man ikke kan finde noget, og selvom den viser 1.5mill så er der uden tvivl de første par hundrede tråde om netop det problem, men det kræver da man vil se ud over de danske (meget afskærmede) grænser ;)
@hcma, jeg prøver at se på Total Commander senere i dag. Har godt hørt om det men troede (som de selv er inde på) blot at det var en avanveret win stifinder. - vedr mapperne så er de tomme. de er blot de sørgelige "indpakninger" af downloads...
Synes godt om
Slettet bruger
04. april 2007 - 09:35#33
Prøv dette:
Start-->Kør-->cmd-->Enter skriv help-->Enter så vil du se at komando--> RMDIR fjerner en mappe
betyder ikke noget - det vigtigste er at man får løst problemet.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.