1.= nej 2.=Lav en grundig backup, diverse andre programmer på pc'en skal reinstalleres da alt på harddisken bliver slettet 3.= Smid xp skiven i drevet og lad pc'en starte op på cd'en følg derefter denne vejledning.-->> http://hcma.dk/tips1to10.htm#no4
En anden ting mig bekendt er det ikke en opgradering du vil lave men en nedgradering
INDEN du installerer XP skal du sikre dig at der findes drivere til XP!!! Nogle producenter af maskiner m præinstalleret vista tilbyder ikke xp drivere!!!
john stigers> blev lige nysgerrig da jeg så din kommentar, ka du lige kort nævne noget hardware der ikke er understøttet af xp drivere? bare lige for at være opdateret :)
Jeg algte at formatere drevet og installere XP fra grunden. Det gik fint.
rebecca -> grunden til at jeg skrev opgradering i anførselstegn er, at jeg har en del problemer med at køre ldre programmer (fra år 2005) på Vista. Derfor betrater jeg det som en opgradering ;-)
Mht hardare er der opstået et problem. Normalt virker al hardware når XP er installeret, men jeg har problemer med lyden. Jeg kan ikke umiddelbart stille lydstyrken nederst til højre på proceslinien i windows. Hvis jeg går indenunder Start/Programmer/Tilbehør/Underholdning/lydstyrke, så får jeg følgende meddelelse: Der er ingen aktive mixerenheder tilgængelige. Hvis du vil installere mixernheder, skal du klikke på Printere og andern hardware, og derefter klikke på Tilføj hardware i kontrolpanel.
Under ilføj hardware er der følgende hardware med gule markeringer: 1) ATI Mobility Radeon X1350 2) PCI Devie Af enheder der har med lyd t gøre er bl.følgende UDEN gule markeringer: 3) Codecs til lydenheder 4) Drivere til ældre lydenheder 5) Mediestyringsenheder 6) Ældre videocaptureenheder 7) Codecs til cideoenheder 8) AVerMedia A300 (MiniCard,DVB-T)
Spørgsmålet er nu, hvordan jeg får ændret Windows, så jeg igen kan skrue op og ned for lyden ? Mangler jeg en driver eller skal der ændres noget ved opsætningen ?
john stigers> blev lige nysgerrig da jeg så din kommentar, ka du lige kort nævne noget hardware der ikke er understøttet af xp drivere? bare lige for at være opdateret :)
Det drejer sig ikke om hardware, derimod bestemte modeller af bærbare. Modeller der har vista præinstalleret er påvirket.
john stigers -> Er det noget du har undersøgt specielt til min PC eller er det noget du gætter på ? Mon der er andre muligheder for at få lydkortet til at virke under XP ?
1: så lad Vista være på maskinen, som den er, og installer XP på en anden partition. Hvis du gør det i omvendt rækkefølge, kræver det noget mere arbejde.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.