16. august 2007 - 19:22Der er
11 kommentarer og 1 løsning
trække tal ud af privottabel?
Jeg har oprettet et budgetregneark i excel.
For hver måned tager den alle udgifter over i en privottabel, så jeg kan se hvilken udgifter jeg har brugt de forskellige måneder, samt for hele året.
Er der nogen mulighed for at de tal man har stående i pivottabellen kan trækkes over i et andet ark, hvorefter man kan minus dette tal med et andet tal?
Jeg ønsker nemlig at lave det sådan at jeg kan afsætte et bestemt beløb til fx. elektronik, og jeg så igennem året kan se hvor mange flere penge jeg kan benytte til denne udgift.
Fx: Udgifter til elektronik i 2007 10.000 Budget til elektronik i 2007 12.000 = rest 2.000
Jeg har så måske 50 poster jeg ønsker at gøre dette ved. Akurat ligesom et firmaregnskab, hvor du for hver konto kan se hvor meget der er afsat i året til kontoen og hvor meget der er brugt igennem årets løb.
I dette særtema om aspekter af AI ser vi på skiftet fra sprogmodeller til AI-agenter, og hvordan virksomheder kan navigere i spændet mellem teknologisk hastighed og behovet for menneskelig kontrol.
Jeg mener ikke at man kan foretage opslagsfunktionen direkte i en pivottabel!
I stedet kunne du bruge følgende fremgangsmåde:
- Din pivottabel indeholder data i kolonne A(Type) & B(Beløb) - I kolonne C skriver du =A(tal) = i C5 skriver du =A5 osv. - I kolonne D skriver du =B(tal) = i D5 skriver du =B5 osv. - Et andet sted i arket (eller nyt ark) laver du din komplette liste af typer, hvor du så bruger SLÅ.OP funktionen til at hente beløb for alle dine typer - her definerer du også hvilket beløb du vil afsætte, og laver så formlerne så de regner det hele ud for dig.
Håber at dette giver mening - ellers må du sige til.
Mvh. Be_Nice "Hver for sig kan vi alle en smule - men sammen kan vi det hele :o)"
Hej Kristian 2000 Du kan lave en ark hvor du henter tallene fra privottabellen ved at skrive (+)hvorefter du markerer den celle hvorfra du vil hente tallet, der vil herefter fremkomme følgende formel =+GETPIVOTDATA("Sum af beløb";Ark1!b2)
Dette er også en mulighed - uanset hvilken løsning man vælger, kommer du ikke udenom at skulle kopiere formler hver gang din pivottabel bliver udvidet med nye/flere typer - ligesom du skal opsætte en udregning for at finde ud af rest-summen der kan disponeres over.
Mvh. Be_Nice "Hver for sig kan vi alle en smule - men sammen kan vi det hele :o)"
Synes godt om
Slettet bruger
16. august 2007 - 22:18#4
lyder som fine foreslag det vil jeg kigge nærmere på:-)
To forslag til: 1) Du kan sagtens kopiere en pivot tabel til values i en anden tab, og hvis du så har en lignende opbygning af et budget i en tredje tab, trække dette fra i en fjerde tab. Du kan også gøre dette direkte fra pivot'en uden at kopiere ved at definere formlerne som =sum(formler) istedet for de irreterende henvisninger til +getpivot...etc, som en simpel +formel giver. 2) Oprette dit budget i dine rådata sammen med dine actual data, således at du kan udnytte pivot tabellens funktioner som - difference from, % of, etc. og få det hele i en pivot tabel istedet for i flere sheets. ...blot en idé Hilsen Luffe
Synes godt om
Slettet bruger
17. august 2007 - 21:36#6
Hej luffe
hvordan udgiver jeg en privottabel? kan man bare indsætte en kollone eller hvad?
Din pivottabel er en dynamisk tabel, der selv ændrer antal af kolonne alt efter hvilke data du vælger vist.
Hvis du følger forslaget fra Luffe, skal dine rådata indeholde alle oplysningerne som du ønsker at arbejde med - jeg har ikke tidligere benyttet de funktioner Luffe henviser til, men det kan måske gørr det hele lidt nemmere som jeg læser løsningen.
Mvh. Be_Nice "Hver for sig kan vi alle en smule - men sammen kan vi det hele :o)"
Hvordan du udvider din pivot tabel kommer lidt an på hvordan den er defineret. Men som udgangspunkt hvis du indsætter en kolonne, eller en linje, imellem dine data, vil pivot definitionsområdet også udvide sig. Alternativt må du ind og ændre i den range pivot tabellen defineres fra. Den / de nye variable som du indfører skal under alle omstændigheder indføres til visning i pivottabellen. Foslaget med at bruge pivot'en til det hele, var mere at du så kunne udnytte bl.a. de funktioner der er indbygget til datavisning, men selvfølgelig også at du kan benytte alle de andre features, som formler og hvis du lige ville ændre den til et enkelt år istedet for måneder, om du vil undertrykke nogle bestemte data osv., så var du fri for at lave om i en masse efterfølgende links og formler ved ændringer i datavisning. Om du ikke kender så meget til pivottabeller - findes der under - menu - data - pivot table and pivotchart report en wizard der kan lede dig igennem en opbygning fra scratch. Prøv denne med nogle simple data. De nævnte funktioner som difference from, %, etc. findes når man trækker en given dimension ind som data. Default er "normal" og altså tallet selv, eller sum, average, eller hvad man nu har defineret, men under options når man definerer om det skal være sum, count osv., kan man finde de andre difference from .. etc. I praksis vil man normalt hive f.eks. værdi ind som sum of værdi to gange i datafeltet, den ene gang som "normal", den anden gang som "difference from" "budget". Men der er jo tusindvis af muligheder, alt efter hvordan man vælger at bygge sine rådata og sin pivot op. Det var mest ment som lidt inspiration til en løsning at benytte en pivot. Det er umuligt at give DEN rigtige løsning i en pivot. Hilsen Luffe
Synes godt om
Slettet bruger
18. august 2007 - 21:42#10
Jeg kan godt se at det er en fordel at have det i privottabellen:-)
Jeg har nu fundet ud af at opdatterer min tabel, så den tager en ekstra linje med, som beskriver hvad budgettet er for 1 år. Det er også fint, men men desværre er dette er plus tal, og udgifter i minus. hvilket gør at den samlede udgift pr. år er mindre end det jeg reelt har brugt,
1) Er der mulighed for at at den kan springe en kolonne over, altså ikke regne den med i summen.
2) kan privottabellen overføre ord?
Jeg kan godt se at det er nogen jeg skal lege lidt mere end:-) Men tak for hjælpen luffeladefoged, det var rigtig godt:-)
Igen er der mange mulige løsninger for 1): - Du kan fravælge enkelte members indenfor en dimension i drop down boxene, og de bliver så heller ikke talt med i grand totals, men du vil jo nok gerne fortsat have dit budget med. - Du kan lave dine egne formler som actuals minus budget under - pivot table toolbar - pivot table - formulas - calculated fields, og så slette de grand totals, som jeg kan forstå ikke giver nogen mening under "table options" om du rightclicker på pivot'en. - Du kan i dine rådata oprette actual og budget med forskellige fortegn, således at summen bliver "rest", og det synes jeg jeg læser at det er det du har gjort, så summen burde da give en "rest"? - Du kan i dine rådata, alt efter hvordan du har oprettet dem, måske oprette et member der tager forskellen budget minus actuals på alle linjer, for derefter at trække alle tre members, actual, budget og rest over i pivot'en for summering 2) Pivot'en overfører alle de ord som du har i pages, rows og columns - eller har jeg misforstået? Du kan ikke overføre ord i data feltet, men du kan f.eks. godt ændre en overskrift efter at du har summeret, hvor pivot'en giver ex."sum of værdi" - rightclick på denne - field settings - og du kan ændre name til ex. bare " værdi" - ikke til det oprindelige navn i dine rådata, men du kan f.eks. putte et mellemrum foran. Ved ikke lige om jeg ramte rigtig med det sidste. Hilsen Luffe
Synes godt om
Slettet bruger
19. august 2007 - 16:40#12
Takker
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.