Avatar billede psychoras Novice
28. maj 2008 - 11:27 Der er 7 kommentarer og
2 løsninger

Matematik gåde

Vores matematiklærer har stillet følgende gåde som han ikke tror vi kan løse, er der nogen af jer der har et bud på den?

Alle tallene fra 1-1000 lægges ned i en kasse. Nu trækkes der 2 tal op ad gangen, og det mindste af disse to tal trækkes fra det første. Resultatet lægges nu ned i kassen. Dette bliver man ved med indtil der kun er et tal tilbage - er dette et lige eller et ulige tal?

vi har allerede lavet et PHP-script som kan udregne det, men dette betegnes ikke som en gyldig løsning. Løsningen skal altså være dokumenteret!
Avatar billede psychoras Novice
28. maj 2008 - 11:28 #1
Rettelse; Det mindste af disse tal trækkes fra det største*
Avatar billede vejmand Juniormester
28. maj 2008 - 13:35 #2
Fundet i andet forum:

Citat:
Som Gauss sagde engang, kan summen af tallene fra 1 til 1000 udregnes vha. opskrivningen

1 + 2 + .... + 999 + 1000
1000 + 999 + .... + 2 + 1

Ud fra dette konkluderede Gauss (som 8-årig), at summen af tallene fra 1 til 1000 måtte være 500500. Det vigtige er, at dette tal er lige. Altså er summen af sedlerne i hatten fra begyndelsen af lige.

Hvis man ser på to tilfældige tal, vil man indse, at hvis deres sum er lige, så er deres differens det også. Og modsat, hvis summen er ulige, så er differensen ulige.

Derfor sker der ikke noget med summen af tallene fra 1 til 1000 ved at man erstatter to sedlers sum med to sedlers differens.

Konklusionen er, at da summen af sedlerne fra starten af var lige, ja så forbliver den lige gennem hele lærerens skrivekrampefremkaldende proces!
Citat slut.
Avatar billede nielle Nybegynder
28. maj 2008 - 14:14 #3
Hmm, jeg synes ikke at det er et helt stilrent bevis.

Jeg ville gøre det på denne måde:

Træk to tilfældige tal fra puljen. De kan hver især enten være ulige, U, eller lige, L. Hvis vi ordner dem i stigende rækkefølge kan det se ud på 4 måder:

U U
U L
L U
L L

Hvis vi udfører den lille fratrækning lægges der et nyt tal, ulige eller lige, tilbage i bunken:

U U -> L
U L -> U
L U -> U
L L -> L

I det første tilfælde forsvinder der 2 ulige tal og kommer 1 nyt lige tal til. I de andre tre tilfælde forsvinder totalt set 0 ulige tal og 1 lige tal:

U U -> L : (antalU, antalL) -> (antalU-2, antalL+1)
U L -> U : (antalU, antalL) -> (antalU, antalL-1)
L U -> U : (antalU, antalL) -> (antalU, antalL-1)
L L -> L : (antalU, antalL) -> (antalU, antalL-1)

I startbunken af talene 1-1000 er der netop 500 ulige tal. Dvs. at der er et _lige_ antal ulige tal til at starte med. Da antallet af ulige tal enten falder med 2 eller er det samme efter hver trækning, vil antallet af ulige tal _fortsætte_ med at være lige.

Når vi er nået til sidste trækning er der kun 1 tal tilbage. Det må jo så nødvendigvis være et lige tal (plus 0 ulige tal).

Dette bevis kan uden videre udvides til et vilkårligt start interval. :^)
Avatar billede erikjacobsen Ekspert
28. maj 2008 - 14:28 #4
Begge beviser er nu fine nielle. I det første skal formuleringen "Derfor sker der ikke noget med summen af tallene..." nok ændres til "Derfor sker der ikke noget med om summen af tallene er lige eller ulige..."

Og I kan jo prøve det af en gang til på en kasse med tallene fra 1 til 10 - knap så meget skrivekrampe ;)
Avatar billede arne_v Ekspert
28. maj 2008 - 15:11 #5
Jeg ville nok køre det som:

hvis man erstatter to tal A og B med A-B så vil det gælde at:

sum af alle tal efter = sum af alle tal før - A - B + (A - B)

=>

sum af alle tal efter = sum af alle tal før - 2*B

=>

(sum af alle tal efter) MOD 2 = (sum af alle tal før - 2*B) MOD 2

=>

(sum af alle tal efter) MOD 2 = (sum af alle tal før) MOD 2
Avatar billede psychoras Novice
29. maj 2008 - 10:43 #6
Løsningen er godkendt af læreren - stik mig et par svar, så deler I pointene ;)
Avatar billede vejmand Juniormester
29. maj 2008 - 10:49 #7
Kommer lige her.  :-)
Avatar billede nielle Nybegynder
29. maj 2008 - 14:13 #8
Svar :^)
Avatar billede vejmand Juniormester
26. september 2008 - 03:03 #9
Kan her lukkes?
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Computerworld tilbyder specialiserede kurser i database-management

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester