10. juli 2001 - 15:03Der er
4 kommentarer og 1 løsning
Frames
Hvad gør jeg? Jeg er begyndt at lave frames med flot slicet grafik. Men jeg vil godt have at det holder i alle opløsninger og stadig centreret, jeg optimerer til 800x600
Det ved jeg godt det med 100% i tabeller, det bruger jeg altid på alm. sider, men når jeg laver et frameset kommer det til at sidde i venstre side når opløsningen er 1024 eller mere. Det er det jeg gerne vil undgå. Formulerer jeg mig lidt klodset???
i koden er blank.html bare en side, med en ensfarvet baggrund. Center.html er så bare den normale side du loader med dit frameset.
Den tilpasser sig størrelsen, så den passer til 800x600 og resten af de høje opløsninger får bare en fastbaggrundsfarve ude i kanterne.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.