25. juli 2009 - 08:11Der er
6 kommentarer og 1 løsning
Mister forbindelse til Internet .
Hej. Jeg har et problem med min nye bærbare Toshiba. Jeg mister forbindelsen til internettet mange gange om dagen. Har stadig god forbindelse til min D-link router. Kan godt holde forbindelsen på naboens usikrede netværk(har fået lov at bruge det et par dage) Mit trådløse virker fint på den stationære Pc jeg har.
Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.
Det behøver ikke være er netværk, det kan også være andet radioudstyr, f.eks. en nabos/genbos babyalarm. Prøv at bruge kabel, og se der stadig er problemer.
Har du tjekket signalstykren på wlan. Hvis problemet også er der med kabel, kan det være din firewall. PS: Min Netgear router har en indbygget firewall, der dog aldrig har givet mig problemer.
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.