Min computer kan fra den ene dag til den anden ikke længere logge på Netgear (unsecure network). Når jeg åbner "Connect to a network" kan jeg se at der er godt signal, men det øjeblik jeg prøver at connect får jeg beskeden "windows cannot connect to netgear" Det vil sige den søger ikke en gang efter den. Beskeden kommer med det samme. Når jeg har prøvet at "diagnose problem" skriver den " wireless association failed due to an unknown reason". Vi har haft lidt problemer med computeren og der er blevet pillet lidt ved den, men jeg er løbet fuldstændigt tør for ideer til at løse dette problem. Vi bruger windows Vista, og for god ordens skyld vil jeg lige sige at det wireless network selvfølgelig er enabled.
Prøv at slukke for routeren, og har du også modem, så sluk for det også. Vent 10-15 sekunder, og tænd for modem. Når det er oppe at køre, tænder du for router.
Har du kablet netværk i den bærbare, så prøv om det fungerer op mod routeren.
Gå i Start > Kør > skriv cmd og tryk enter > skriv ipconfig /all og tryk enter. Den vil nu skrive Ip konfigurationen for maskinen, og det er inddelt efter netværksforbindelser. Find dit trådløse/LAN kort, og under dette afsnit står IPv4 adresse hvad er den ? Der står også en standart gateway IP hvad er den ?
Under wireless network connection står der hverken ip4 adresse eller gateway. Under det der hedder ethernet adapter local area connection står der : Ipv4 adress : 83.93.97.9(preferred) Default gateway : 83.93.97.1
Det er din udbyders IP adresse. Og det er fordi DHCP er deaktiveret, eller at LAN kortet kører uden om netgear routeren.
Hvis den er koblet med kabel til routeren, så går du ind i routerens opsætning og aktiverer DHCP. Åbn en browser og i adresse linien skriver du 192.168.1.1 hvis det er en nyere netgear, og 192.168.0.1 hvis det er en ældre model af netgear, og trykker enter. Du skalbruge admin som brugernavn, og password som password for at logge på, med mindre det er blevet ændret under tidligere opsætning af routeren. Til venstre under LAN IP setup, går du ind, og checker at Use Router as DHCP server er markeret, eller gør det, og klik på apply/gem.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.