Avatar billede andershl Mester
11. december 2009 - 16:40 Der er 4 kommentarer og
1 løsning

Wondows arbejdsgruppe - XP Pro og Vista

Ny bærbar computer, Vista. Eksisterende desktop XP_Pro og der er printeren også. Jeg kan få XPeren til at se den bærbare, men ikke komme ind på den. Fra Vistaen kan jeg slet ikke se XPeren, og dermed værst af alt: printeren. Samme arbejdsgruppe, begge aktiveret Netbios over TCP/IP, begge med gæstekonto, begge med firewall deaktiveret. Træls og ikke første gang, jeg ikke kan se en XP-Pro i arbejdsgruppen.
Avatar billede Slettet bruger
11. december 2009 - 17:04 #1
Avatar billede andershl Mester
11. december 2009 - 17:44 #2
Helgec-linket er det, jeg har gjort denne gang og mange-mange gange før, og som også hver gang har virket fint på alt andet end XP-Pro.

Det rigtig mærkelige er, at fra XPen kan man se XPen selv samt Vistaen i egen arbejdsgruppe "Hjemme", men ved klik på ikonet til Vistaen kommer den lille fejlpop-up med:

\\Kurt er ikke tilgængelig. Du har muligvis ikke tilladelse til at bruge denne netværksressource. Kontakt serverens administrator for at finde ud af, om du har adgangstilladelse.  Netværksstien blev ikke fundet.

På Vistaen figurerer kun "Kurt" i arbejdsgruppe "Hjemme".

Under "Ikke specificeret" figurerer alle medieenheder, og her er XPen med sammen med router, andre medieservere osv....

Øv, øv og tre gange øv.....
Avatar billede Slettet bruger
11. december 2009 - 17:47 #3
Som en start prøv så at oprette dig med samme brugernavn og password på begge maskiner -> genstart -> kan du stadig ikke ??
Avatar billede MichaelWJ-IT Nybegynder
11. december 2009 - 18:07 #4
Hej..

Prøv at gå ind i CMD (Start kør - CMD) og skriv IPCONFIG

Og dernæst skriv IP´en ned på den anden computer under (Søg efter computere)..

Og det samme modsat..
Avatar billede andershl Mester
11. december 2009 - 23:57 #5
Der er ingen problemer med IPerne. De kan pinge hinanden, og ses ved scan. UPNP (medieservere) finder begge fra begge. For en ordens skyld: Jeg har prøvet det her MANGE gange på flere net, med alt fra W98, Millenium, 2000, XP Home, Vista, Linux Fedora, Skod-sambaserver fra Aldi, WDHDTV-medieserver. Alle fungerer som de skal, og kan ses af dem, de skal, men min egen XP Pro, som jeg tager med rundt, har aldrig givet sig til kende overfor andre. Egl. praktisk, for der ligger ingen "server-ting". Har prøvet flere gange, om jeg kunne få den på og af, men det er aldrig lykkedes. Nu var det så til i dag også den ENESTE XP Pro, jeg har haft i hænderne. Så sidder Kurt der, med en XP Pro på hvad der fra nu skal være hans hjemmeserver, og så er det det samme. Har i øvrigt også prøvet direkte indtastning af netværkssti ( \\Kurt_desktop\foldernavn ), men NEJ, XP Proerne giver sig ikke. De er lukket land...
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester