Avatar billede Storm76 Nybegynder
22. februar 2011 - 17:20 Der er 2 kommentarer

Digitalt kabelTV via CAT6 UFT kabler

Hej,

Jeg har en udfordring, som jeg håber der er nogen herinde der kan hjælpe mig med.

Jeg har bygget nyt hus, hvar der er trukket CAT 6UFT kabler ud til 12 forskellige RJ45-stik i huset. Dette var gjort med henblik på vi skulle have IPTV. Det viser sig efterfølgende at vi hellere ville have Digitalt TV (af forskellige årsager). I mit elskab er de 12 udgange rundt i huset samlet i 12 RJ45-stik.

Spørgsmålene er nu:

Kan jeg overhovedet få Digitalt kabeltiv via CAT6 kablerne?
Hvad skal der til af splittere, forstærkere m.v.?
Hvordan får jeg signalet fra den ene udgang i boksen ud til RJ45-stikkene i elskabet? Er der en splitter man kan bruge?
Hvordan får jeg signalet fra RJ45-stikket i væggen ud til fjernsynet?

Jeg ved ikke særlig meget om elektronik, så hvis noget af ovennævnte ikke giver mening, er det nok fordi jeg har misforstået noget:-)

Håber der er nogle der kan hjælpe mig.
22. februar 2011 - 17:25 #1
Velkommen til E. ...

Er det via "TDC HomeTrio" ?
Avatar billede Storm76 Nybegynder
22. februar 2011 - 17:48 #2
Nej, det er via Comx. HomeTrio kan ikke levere til vores hus - noget med at centralen er for langt væk i forhold til vores hus.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Computerworld tilbyder specialiserede kurser i database-management

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester