Hej Eksperten.dk Er der nogen der ved om man kan købe en dedikeret server, som kan hentes, og stå i ens hus? Jeg vil nemlig hellere betale en gang, end jeg vil betale mådenligt/årligt osv.
Nogle der kender nogle steder hvor man kan købe dedikerede servere med dette formål, billigt og med gode specs?
Køb en (ibm, hp, dell, andet) med de specs du ønsker eller byg en. Start f.eks. på edbpriser.
Bare husk på: Internet (kan det trække det, svartider, oppetid, tillader din ISP kommercielle løsninger osv..) Strøm (den slags kan hurtigt løb op). Service (hvis du ikke selv kan holde den kørende/opdateret, så koster dette også). Osv.. Så du skal regne lidt på om det kan betale sig.
Det er jo ikke til at svare så let på. Er det en hjemmeside for den lokale bordtennisklub du vil hoste eller har du planer om langt mere avanceret udnyttelse?
Jeg har selv en lille Mac mini med osx server installeret - samlet pris ca 5.000,- Den hoster et par hjemmesider+mail, anvendt som remote backup for en ven og bliver ellers brugt som mediecenter her i huset.
Kom med lidt info :)
Synes godt om
Slettet bruger
23. december 2012 - 14:16#5
Det skulle gerne være til host af nogle gameservere af forskellig slags. Jeg ville gerne have der skulle være en smule RAM i, da nogle af de gameservere jeg vil hoste kræver meget RAM.
Hvis det kun er til gameservere, og din elregning kan bære det, så køb noget i retning af en IBM x345 / x346 på DBA med en god portion RAM og diske. Læg VMware i bunden (det er gratis op til 32GB RAM) og fyr op.
Prøv at liste dine behov, så er det lettere at hjælpe dig med at finde den perfekte løsning.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.