Dan Jensen

Redaktionschef

E-Mail

dan.jensen@cw.dk

Telefon

77300294

Linkedin

Se Dan's LinkedIn profil

Redaktionschef og jourhavende på Computerworld.dk.

Jeg skriver nyheder og analyser om it-branchen og dens vilkår og muligheder i en verden i hastig udvikling samt om teknologisk udvikling og udviklingen i brugen af it.

Jeg har fulgt it-branchen og it-teknologiernes udvikling tæt siden it-boblen var under oppumpning omkring årtusindskiftet.

På Computerworld har jeg haft mange forskellige funktioner som både erhvervsjournalist, samfundsjournalist, rubriksmed, onlineredaktør, erhvervsredaktør, samfundsredaktør og jourhavende/indpisker.

Jeg interesserer mig for innovation, forretning, strategi og for de muligheder, som ny teknologi fører med sig, og jeg gør en dyd ud af at sætte de ofte komplekse problemstillinger ind i en sammenhæng, så vi forstår, hvad der egentligt foregår.

Jeg er desuden ordstyrer og moderator på mange af Computerworlds konferencer og events, hvor du vil kunne møde mig.
13.883 artikler på Computerworld

Dan Jensen

1

Berygtet top-hacker udleveres til Danmark

Hacker udleveres til Danmark - mistænkes for at være involveret i stort hack.

25. november 2013 kl. 11.11 | læs »
1

Galleri: Så vildt kan det være: 11 avancerede apps til din iPad

Disse avancerede apps beviser, at din iPad kan levere langt mere end blot mail, spil, videoer og Facebook. Se her, hvor meget du egentlig kan få ud af din iPad.

22. november 2013 kl. 16.04 | læs »

Dansk industri-gigant vil af med 40 it-ansatte: Skal outsources

40 danske it-folk får ny arbejdsgiver i stor outsourcingaftale.

22. november 2013 kl. 14.20 | læs »

Kendt musiktjeneste forgyldes: Scorer 1,4 milliarder

Har aldrig tjent en krone, men investorerne er vilde efter at komme med.

22. november 2013 kl. 12.41 | læs »
4

Farvel og tak: Topchef for pc-gigant pludselig ude af vagten

Blot to uger efter sin udnævnelse er ny topchef for en af verdens store pr-producenter igen ude af vagten efter et kaotisk forløb.

22. november 2013 kl. 11.35 | læs »

Vær forsigtig: Disse områder er ekstra farlige lige nu

Hackerne har øjnene rettet mod især fire områder, der er i voldsom vækst. Se her, hvor du bør passe ekstra godt på lige nu.

22. november 2013 kl. 08.57 | læs »

Verdensberømt medieafspiller færdig: Lukker efter 15 år

Verdenskendt mediaplayer drejer nøglen om. Skynd dig at downloade den seneste version, inden det er for sent, lyder det fra selskabet.

21. november 2013 kl. 10.29 | læs »

Danske myndigheder har ignoreret vigtig it-løsning i årevis

Mange danske myndigheder - inklusive flere ministerier - er mere end tre år forsinket med vigtigt it-projekt, som staten ellers har tvunget danske firmaer ud i.

21. november 2013 kl. 07.50 | læs »

10 bommerter: Her begår du typisk fejl efter en sikkerheds-brist

Mange begår de samme fejl i forbindelse med deres it-sikkerhed. Se her, hvor kæden typisk falder af.

20. november 2013 kl. 14.15 | læs »
1

HP: 90 procent af iOS-apps er direkte farlige

I langt de fleste iOS-apps er der skjulte sårbarheder, konkluderer HP efter stor-test.

20. november 2013 kl. 08.58 | læs »