HP: 90 procent af iOS-apps er direkte farlige

I langt de fleste iOS-apps er der skjulte sårbarheder, konkluderer HP efter stor-test.

Artikel top billede

Ni ud af 10 iOS-apps til professionel brug har alvorlige problemer med sikkerheden.

Sådan lyder det fra Hewlett-Packard, der i en stor sikkerhedstest har gennemgået 2.000 mobil-apps til iOS, som tilsammen bliver anvendt i 600 store virksomheder i 50 lande.

HP har gennemgået apps fra 22 forskellige kategorier i iTunes App Store, som alle anvendes til kommercielle og profesionelle formål som eksempelvis finans eller salg.

Ifølge selskabet skaffer 97 procent af de testede apps til adgang til brugernes private data på telefonen.

86 procent er sårbare overfor angreb som eksempelvis SQL-inficeringer.

Ikke grundige nok

HP vice president Mike Armistead siger til Computerworlds amerikanske nyhedsbureau, at Apples guidelines til udvikling af iOS-apps ikke er grundige nok, når det gælder sikkerhed.

De mobile apps anvendes til at udvide virksomhedens website til også at omfatte mobile apparater.

Men i processen har virksomhederne det med at åbne flankerne for angreb, siger han.

Ifølge HP-testen kunne 86 procent af iOS-apps'ene ikke beskytte sig selv fra helt almindelige exploits som eksempelvis misbrug af krypterede data, cross-site scripting og usikker data-overførsel.

I 75 procent af de målte apps blev der ikke anvendt ordentlige krypterings-teknikker, når data skal gemmes på maskinen.

HP anbefaler, at app-udviklerne fremover fokuserer på at indarbejde en række teknikker, så de på den måde kan blive bedre til at opdage sårbarhederne, inden det er for sent.

De tæller blandt andet grundige skanninger efter sikkerheds-huller, penetrations-test samt udvikling af bedre metoder til at udvikle sikre koder.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    European Stonecraft

    Intern Navision/BC Supporter

    Midtjylland

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Tech Lead til Datacenter Operations

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen