Dan Jensen

Redaktionschef

E-Mail

dan.jensen@cw.dk

Telefon

77300294

Linkedin

Se Dan's LinkedIn profil

Redaktionschef og jourhavende på Computerworld.dk.

Jeg skriver nyheder og analyser om it-branchen og dens vilkår og muligheder i en verden i hastig udvikling samt om teknologisk udvikling og udviklingen i brugen af it.

Jeg har fulgt it-branchen og it-teknologiernes udvikling tæt siden it-boblen var under oppumpning omkring årtusindskiftet.

På Computerworld har jeg haft mange forskellige funktioner som både erhvervsjournalist, samfundsjournalist, rubriksmed, onlineredaktør, erhvervsredaktør, samfundsredaktør og jourhavende/indpisker.

Jeg interesserer mig for innovation, forretning, strategi og for de muligheder, som ny teknologi fører med sig, og jeg gør en dyd ud af at sætte de ofte komplekse problemstillinger ind i en sammenhæng, så vi forstår, hvad der egentligt foregår.

Jeg er desuden ordstyrer og moderator på mange af Computerworlds konferencer og events, hvor du vil kunne møde mig.
13.889 artikler på Computerworld

Dan Jensen

Windows-patch kan få computere med installeret antivirus-software fra Sophos, Avast og McAfee til at crashe

Windows-computere med installeret sikkerhedssoftware fra en række kendte selskaber kan gå ned, når ny Windows-opdatering installeres.

23. april 2019 kl. 15.05 | læs »
4

Kendt it-mand har tabt 900 millioner kroner på bitcoin i fejlslagen investering

Stifteren af den japanske gigant Softbank har tabt næsten 900 millioner kroner på en heftig investering i bitcoin.

23. april 2019 kl. 13.50 | læs »

Facebooks 'hate speech'-overvågning dækker ikke sprog talt af 230 millioner mennesker

Sprog-mangfoldighed giver Facebook store problemer med at overvåge brugernes adfærd og sprogtone.

23. april 2019 kl. 13.28 | læs »

Stofa tjener penge igen efter massiv sparerunde: Lander overskud på 60 millioner kroner

Aarhusianske Stofa tjener igen penge efter stort underskud forrige år. Selskabet lander et overskud på 60 millioner kroner i 2018 efter massiv sparerunde.

23. april 2019 kl. 12.42 | læs »
3

Fejl i 228.000 danske pas på grund af 'teknisk fejl' i it-system

Mere end 200.000 danskere skal måske have nyt pas, efter it-fejl har skabt problemer.

23. april 2019 kl. 10.44 | læs »

Proactives omsætning buldrer i vejret efter cloud-investeringer: Har massive forventninger til fremtiden

Et af Danmarks bedste Microsoft-huse, Proactive, har i den grad vind i sejlene. Omsætningen vokser med hele 34 procent, mens medarbejderstaben er vokset betydeligt. Det smitter af på bundlinien.

23. april 2019 kl. 10.20 | læs »

Væksten i it-investeringerne flader ud: Kun to områder vil vokse i år

Den globale vækst i it-investeringer står næsten stille. Kun to områder vokser stadig, mens resten taber pusten.

23. april 2019 kl. 08.28 | læs »

Tommy Ahlers klar med 81 millioner kroner til teknologi-handlingsplan til alle uddannelser

Ny handlingsplan skal sætte teknologi-forståelsen på agendaen på alle uddannelser. Uddannelses- og forskningsminister Tommy Ahlers (V) er klar med handlingsplan.

23. april 2019 kl. 08.01 | læs »

Femte underskud til Coinify i træk - går på jagt efter ny kapital

Det danske kryptovaluta-selskab Coinify lander for femte år i træk underskud. Selskabet går på jagt efter ny kapital.

23. april 2019 kl. 07.45 | læs »
8

Overblik: Så meget betaler danske virksomheder i løn til it-medarbejderne - se listerne her

Overblik: Der er meget stor forskel på løn-niveauet for it-medarbejderne i de danske virksomheder. Få overblikket over, hvor lønnen er højest og lavest her.

19. april 2019 kl. 12.00 | læs »