Dan Jensen

Redaktionschef

E-Mail

dan.jensen@cw.dk

Telefon

77300294

Linkedin

Se Dan's LinkedIn profil

Redaktionschef og jourhavende på Computerworld.dk.

Jeg skriver nyheder og analyser om it-branchen og dens vilkår og muligheder i en verden i hastig udvikling samt om teknologisk udvikling og udviklingen i brugen af it.

Jeg har fulgt it-branchen og it-teknologiernes udvikling tæt siden it-boblen var under oppumpning omkring årtusindskiftet.

På Computerworld har jeg haft mange forskellige funktioner som både erhvervsjournalist, samfundsjournalist, rubriksmed, onlineredaktør, erhvervsredaktør, samfundsredaktør og jourhavende/indpisker.

Jeg interesserer mig for innovation, forretning, strategi og for de muligheder, som ny teknologi fører med sig, og jeg gør en dyd ud af at sætte de ofte komplekse problemstillinger ind i en sammenhæng, så vi forstår, hvad der egentligt foregår.

Jeg er desuden ordstyrer og moderator på mange af Computerworlds konferencer og events, hvor du vil kunne møde mig.
13.907 artikler på Computerworld

Dan Jensen

Atea-sagen nærmer sig sin afslutning: Følg med på cw.dk lørdag og søndag direkte fra Retten i Glostrup

Den store Atea-bestikkelsessag nærmer sig sin afslutning. Retten i Glostrup har inddraget weekenden for at komme til bunds i sagen. Følg Computerworlds live-blog fra Retten i Glostrup både lørdag og søndag.

04. maj 2018 kl. 11.24 | læs »

Morgen-briefing: Alle Twitter-brugere bør skifte kode efter ‘glitch' / Kinesisk mobilkæmpe på vej til Danmark / Huawei: Vi har vildt salg i Danmark af P20 Pro

Alle Twitter-brugere bør skifte kode efter ‘glitch.' Kinesisk mobilkæmpe på vej til Danmark. Huawei: Vi har vildt salg i Danmark af P20 Pro. Aarhusianske Impact jubler - men mangler medarbejdere. SAP ansætter dansker som nordisk chef.

04. maj 2018 kl. 06.14 | læs »
3

Morgen-briefing: Cambridge Analytica drejer nøglen om / Pentagon forbyder salg af ZTE og Huawei-telefoner til soldater / Dansk webshop stævner 100 virksomheder

Cambridge Analytica drejer nøglen om. Pentagon forbyder salg af ZTE og Huawei-telefoner til soldater. Dansk webshop stævner 100 virksomheder. Dansk iværksætterfond investerer millioner i AI-startup. 31 millioner venture-kroner til it-sikkerhedsfirma.

03. maj 2018 kl. 06.25 | læs »
1

Tommy Ahlers: “Nu kom denne mulighed. Det er måske den ene gang i livet, jeg får den - og jeg kunne ganske enkelt ikke sige nej’

Danmarks nye forsknings- og uddannelsesminister, Tommy Ahlers, havde aldrig troet, at han skulle blive minister. Men han vil altid være klar til at tage ansvar, hvis han får muligheden, siger han.

02. maj 2018 kl. 14.05 | læs »

SAP på vej med stor CRM-satsning: Går i flæsket på Salesforce

SAP er på vej med en stor CRM-satsning til sommer. Det klare mål: At vriste markedsandele fra Salesforce.

02. maj 2018 kl. 13.56 | læs »

Nye funktioner på vej til din Facebook: Snart vil du kunne se, hvem der bruger dine data

Facebook er på vej med en række nye funktioner, som vil blive udrullet over de kommende måneder. Den måske vigtigste: Muligheden for at rydde al historik og se, hvem der sender data om dig.

02. maj 2018 kl. 13.17 | læs »

It-iværksætter Tommy Ahlers bliver ny uddannelses- og forskningsminister

Statsminister Lars Løkke Rasmussen (V) har netop udnævnt it-iværksætteren Tommy Ahlers, der har grundlagt sin formue på salgene af Zyb og Podio, til ny uddannelses- og forskningsminister efter Søren Pind.

02. maj 2018 kl. 10.57 | læs »

Apple-regnskab: Apple satser stort på nye forretningsområder ved siden af iPhone, iPad og Mac

Apples kvartalsregnskab har været ventet med spænding, efter selskabet har droslet voldsomt ned for produktionen af iPhone X. Apple skovler stadig penge ind. Og nye forretningsområder vokser meget hurtigt.

02. maj 2018 kl. 10.32 | læs »

GlobalConnect klar til storsatsning i Tyskland - investerer flere milliarder kroner

Fiberselskabet GlobalConnect klar til milliard-satsning i Tyskland.

02. maj 2018 kl. 08.47 | læs »
1

Morgen-briefing: 15 år lang mobil-priskrig i Danmark stilner af / Aktivist vil hive Justitsministeret i retten for ulovlig logning / 40 procent af virksomheder har problemer med at rekruttere it-folk

15 år lang mobil-priskrig i Danmark stilner af. Aktivist vil hive Justitsministeret i retten for ulovlig logning. 40 procent af virksomheder har problemer med at rekruttere it-folk. Snap-aktien styrtdykker. Britisk parlament vil have Zuckerberg til at stille op

02. maj 2018 kl. 06.21 | læs »