Dan Jensen

Redaktionschef

E-Mail

dan.jensen@cw.dk

Telefon

77300294

Linkedin

Se Dan's LinkedIn profil

Redaktionschef og jourhavende på Computerworld.dk.

Jeg skriver nyheder og analyser om it-branchen og dens vilkår og muligheder i en verden i hastig udvikling samt om teknologisk udvikling og udviklingen i brugen af it.

Jeg har fulgt it-branchen og it-teknologiernes udvikling tæt siden it-boblen var under oppumpning omkring årtusindskiftet.

På Computerworld har jeg haft mange forskellige funktioner som både erhvervsjournalist, samfundsjournalist, rubriksmed, onlineredaktør, erhvervsredaktør, samfundsredaktør og jourhavende/indpisker.

Jeg interesserer mig for innovation, forretning, strategi og for de muligheder, som ny teknologi fører med sig, og jeg gør en dyd ud af at sætte de ofte komplekse problemstillinger ind i en sammenhæng, så vi forstår, hvad der egentligt foregår.

Jeg er desuden ordstyrer og moderator på mange af Computerworlds konferencer og events, hvor du vil kunne møde mig.
14.110 artikler på Computerworld

Dan Jensen

1

Nye roaming-regler fra EU kan ende med at gøre din mobilregning højere

EU's afskaffelse af de forhadte roaming-afgifter kan reelt ende med at gøre din mobilregning højere, lyder kritikken fra en række interesses-organisationer.

25. november 2016 kl. 13.23 | læs »
3

Køb dig glad i dag: Forbrug er motoren under al fremgang - og også din egen lykke

ComputerViews: Black Friday indeholder alle muligheder for at købe sig til en rus. Men tre vigtige ting skal være på plads, før et indkøb udløser den endorfin-rus, som vi alle jager.

25. november 2016 kl. 11.03 | læs »

Microsoft kæmper for at få godkendt LinkedIn-opkøb i EU: Her er selskabets tilbud til EU

Microsoft forsøger med en række tilbud at gøre EU mindre skeptisk overfor fusionen mellem Microsoft og LinkedIn. Men er det nu også nok?

24. november 2016 kl. 13.43 | læs »
24

Nyt batteri kan oplades på få sekunder - og holde strøm på din telefon i en uge

Ny batteri-teknologi gør det muligt at bygge super-batterier på størrelse med en fingernegl, som på få sekunder kan oplades nok til at kunne drive en mobiltelefon i en uge.

24. november 2016 kl. 12.50 | læs »

Hvornår bliver du disrupted og løbet over ende af aggressive digitale rivaler? Disse tre indikatorer kan give dig svaret

ComputerViews: Tre enkle indikatorer kan vise, om din branche og virksomhed er i risiko for at blive løbet over ende af en aggressiv, digital 'disrupter' i den nærmeste fremtid.

22. november 2016 kl. 11.04 | læs »
1

EU: Danske teleselskaber skal ikke rammes af million-regninger når roaming-afgift fjernes til sommer

Det vil lykkes at finde en løsning, så danske teleselskaber undgår at blive ramt af store million-udgifter, når EU tvangs-fjerner roaming-afgifter til sommer.

17. november 2016 kl. 10.29 | læs »
11

Disse job er mest i risikozonen: Vil næsten helt sikkert blive erstattet af it-systemer inden for de kommende år

Den store digitale transformation af virksomheder og organisationer vil i de kommende år fjerne masser af job-typer fra jordens overflade. Her har du en liste over de job, der er mest i farezonen.

16. november 2016 kl. 14.25 | læs »
18

Er der en computer-skat på vej? Vi får snart brug for at beskatte al brug af it-systemer

ComputerViews: Digitaliseringen og automatiseringen af tusindvis af danske job kan gøre det nødvendigt at beskatte brugen af it-systemer. For hvor skal pengene ellers komme fra?

15. november 2016 kl. 09.10 | læs »
4

KMD scorer 23 millioner kroner om måneden på ikke at levere offentligt it-system til aftalt tid

KMD scorer et stort millionbeløb på ikke at levere et stort it-system til ATP til aftalt tid. Årsag: KMD leverer også det gamle og langt mere lukrative system, der skal erstattes af det nye.

14. november 2016 kl. 13.24 | læs »

Danske myndigheder sjusker med it-sikkerheden: Har ikke styr på deres it-leverandører

Der er hård kritik til en række prominente myndigheder i ny rapport fra Rigsrevisionen om deres håndtering af it-sikkerheden.

14. november 2016 kl. 12.28 | læs »