Dan Jensen

Redaktionschef

E-Mail

dan.jensen@cw.dk

Telefon

77300294

Linkedin

Se Dan's LinkedIn profil

Redaktionschef og jourhavende på Computerworld.dk.

Jeg skriver nyheder og analyser om it-branchen og dens vilkår og muligheder i en verden i hastig udvikling samt om teknologisk udvikling og udviklingen i brugen af it.

Jeg har fulgt it-branchen og it-teknologiernes udvikling tæt siden it-boblen var under oppumpning omkring årtusindskiftet.

På Computerworld har jeg haft mange forskellige funktioner som både erhvervsjournalist, samfundsjournalist, rubriksmed, onlineredaktør, erhvervsredaktør, samfundsredaktør og jourhavende/indpisker.

Jeg interesserer mig for innovation, forretning, strategi og for de muligheder, som ny teknologi fører med sig, og jeg gør en dyd ud af at sætte de ofte komplekse problemstillinger ind i en sammenhæng, så vi forstår, hvad der egentligt foregår.

Jeg er desuden ordstyrer og moderator på mange af Computerworlds konferencer og events, hvor du vil kunne møde mig.
14.110 artikler på Computerworld

Dan Jensen

Et skridt nærmere kunstig intelligens: Alle får nu adgang til Googles motor til kunstig intelligens

Google slår dørene op for selskabets motor til machine learning, TensorFlow, som alle nu pludselig kan anvende. Se her, hvad programmet kan anvendes til.

11. november 2015 kl. 11.58 | læs »
7

Microsoft Danmarks nye topchef: Her er min plan med Microsoft

Interview: Microsoft Danmark skal bygges helt om, lyder det fra selskabets nye danske topchef, 41-årige Marianne Dahl Steensen, der tiltrådte for fire måneder siden. Fokus skal væk fra at (over)-sælge software-licenser til kunderne. Istedet skal Microsoft til at kigge i en anden retning, siger hun.

11. november 2015 kl. 11.05 | læs »
3

Ny Facebook-funktion vil scanne alle telefonens billeder på jagt efter ansigter

Facebook er i gang med at teste en ny app, der via avanceret ansigtsgenkendelse løbende vil gennemgå din telefons foto-mappe for billeder af dine venner - og forsøge at få dig til at dele billederne.

11. november 2015 kl. 10.36 | læs »
8

Tablet-salget styrtdykker: Forbrugerne vender ryggen til tablet-computerne

Tablet-salget er ramt af kraftig nedgang, og kun 17 procent af forbrugerne har planer om at købe ny tablet til næste år. Spørgsmålet er nu, om tablet-markedet er igang med sine sidste åndedrag. Eller om der en redning på vej.

09. november 2015 kl. 10.30 | læs »
1

10 nemme og effektive måder at øge it-sikkerheden på i din virksomhed

Der findes flere enkle måder, som virksomheder kan anvende til at øge it-sikkerheden ganske markant - og uden at det rigtigt koster noget. Se 10 af dem her.

06. november 2015 kl. 15.52 | læs »
14

Ny Windows 10-build omsider udsendt - nu kommer den første stor-opdatering af Windows 10

Microsoft er omsider klar med den længe ventede build, som er forløberen for den første store total-opdatering af Windows 10, der nu ventes at komme meget snart.

06. november 2015 kl. 11.42 | læs »
2

Kunstig intelligens nærmer sig: Udviklings-tempo af robotter og automatiserings-løsninger stiger vildt

Udviklingen accelererer så kraftigt, at selv Moores Lov bliver udfordret. Inden for 30 år vil super-intelligente robotter overgå menneskets kognitive evner på alle niveauer.

06. november 2015 kl. 10.20 | læs »
1

Intel klar med helt ny superchip og gratis styresystem til Internet of Things

Intel er klar med to nye styresystemer, tre chip, ny cloud-tjeneste og ny værktøjskasse til udviklere, som altsammen sigter direkte mod det spirende 'Internet of Things.'

04. november 2015 kl. 10.27 | læs »
4

Her er de 10 apps som din arbejdsgiver hader mest

For mange virksomheder er medarbejdernes brug af bestemte apps en pestilens. Her er de 10 mest forbudte apps i 6.000 amerikanske virksomheder - samt de 10 mest udbredte.

04. november 2015 kl. 09.02 | læs »
5

Udviklere finder kæmpe-sikkerhedshul i iOS 9: Kan score millioner af kroner på opdagelsen

En gruppe hackere står til at kunne score en million dollar, som sikkerhedsfirma har stillet i udsigt for opdagelsen af store sikkerhedshuller i iOS 9. Dem har hackerne nu fundet.

03. november 2015 kl. 14.36 | læs »