Lars Jacobsen

Chefredaktør på Computerworld

E-Mail

lja@cw.dk

Linkedin

Se Lars's LinkedIn profil

Chefredaktør for Computerworld siden 2013.

Mine interesser er især samlet om hvordan ny teknologi opstår og bliver brugt i samfundet eller i virksomheder. Jeg er oprindeligt uddannet cand.scient.adm. og skrev i sin tid speciale om hvordan opfattelsen og anvendelsen af it i den offentlige sektor har ændret sig over tid.

Hvordan de store virksomheder som Apple, Microsoft, Google og alle de andre kæmper om både privat- og virksomhedsbrugernes gunst er også noget jeg følger særligt med i.

Jeg har inden Computerworld blandt andet arbejdet for Teknologirådet, i Folketinget, forbedret usability i netbanker og på franske tankstationer samt tilbragt tre år i en offentlig styrelse med lave ledelsesinformation, tampe SQL-sætninger ind i rapportsoftware og prøve at få overblik over samtlige skibe i den danske handelsflåde siden 1978 - via en database som fik en gletscher til at virke hurtig.
1.683 artikler på Computerworld

Lars Jacobsen

AI-topchef: Mange overser stedet, hvor virksomhederne kan finde den største værdi i AI

Chatbots og copilots er nemme at vise frem og lette at tage i brug. Men når en kritisk forretningsopgave faktisk skal løses hurtigt, præcist og i stor skala, ligger værdien ofte et andet sted, siger Neil Sholay fra Oracle. Næste udfordring kan blive at styre de mange agenter på tværs af systemer.

30. marts 2026 kl. 07.30 | læs »

Vinder IT-prisen 2026: Novo Nordisk Fonden lander it-branchens prestigefyldte pris

IT-Branchens årsmøde: IT-Prisen 2026 går til Novo Nordisk Fonden for at samle forskning, kapital og erhvervsliv om kvanteteknologi og AI i en tid, hvor digital suverænitet og teknologisk robusthed er blevet strategiske spørgsmål.

25. marts 2026 kl. 19.20 | læs »

Reportage: Oracle vil sælge AI-tryghed til gode priser - men i kulissen truer både gæld og Trump

Oracle World Tour, London: Oracle vil sælge AI som tryg enterprise-infrastruktur, men aktiekurs, gæld og en bestyrelsesformand, der er tæt på Trump, peger i en mere risikabel retning.

25. marts 2026 kl. 10.15 | læs »

Dansk it-professor: Du misforstår noget, hvis du tror, at AI vil gøre behovet for it-folk mindre

Interview: Vibe coding og jagten på hurtige AI-kompetencer har skabt både begejstring og bekymring for programmørens og uddannelsernes snarlige død. Men det er en misforståelse, siger to de fremtrædende forskere og uddannelsesfolk til Computerworld Luís Cruz-Filipe og Peter Sestoft.

24. marts 2026 kl. 13.02 | læs »

Klokken 20 lukker valgstederne: Herefter begynder arbejdet om Danmarks digitale fremtid

Valgkampen har handlet om hverdagen. Nu venter den svære diskussion om suverænitet, konkurrencekraft, uddannelse og evnen til at klare sig i en mere brutal verden. Det bliver dyrt.

24. marts 2026 kl. 10.00 | læs »

Digital suverænitet i rovdyrenes tid: Læs hele første del af Jan Damsgaards nye bog

Digital vismand og professor Jan Damsgaard udgiver i dag bogen "Digital suverænitet" som er en tilgængelig og konkret bog til virksomheder om digital suverænitet. Computerworld bringer her første del af bogen.

18. marts 2026 kl. 10.30 | læs »

Jeg glæder mig til at betale formueskat: Men det ender (igen) i tårer, når Skat sender mig en JSON-fil

Kommentar: Jeg håber, at jeg en dag skal betale formueskat af penge, som jeg har tjent. Men jeg er imod, fordi vi er stinkende ringe til at indkræve den slags fiktive skatter. Det kan kun ende galt.

11. marts 2026 kl. 10.45 | læs »

Hans essay om AI er blevet læst mere end 50 millioner gange: Er der reelt ved at ske noget stort på AI-fronten? Eller er vi bare ramt af fomo?

Matt Shumers hype-fyldte essay "Something Big Is Happening" er nu blevet læst mere end 50 millioner gange. Will Manidis kritiske modsvar "Tool Shaped Objects" har en anden historie. Deres uenighed kan gøre os alle klogere. Forstå debatten her.

04. marts 2026 kl. 15.06 | læs »

Jeg har læst fire store danske udspil om digital suverænitet: Her er de tre ting, som de er enige om

Fire markante danske udspil gør debatten konkret - og afslører samtidig, at suverænitet først bliver virkelig, når nogen vælger retning. Det er bare ikke noget vi er vant til.

02. marts 2026 kl. 14.30 | læs »

Analyse: Vil ny regering gøre op med en mere end 20 år gammel dansk angst for at få beskidte digitale fingre?

En stor enighed mellem finansministeren, DI og Dansk Metal kan måske endeligt gøre op med en mere end 20 år gammel dansk angst for at få beskidte digitale fingre. Den virkelige risiko for os er, hvis vi automatiserer og ”AI-ficerer” for lidt, for sent og dermed bliver fattigere, svagere og mere afhængige af amerikanske eller kinesiske løsninger.

27. februar 2026 kl. 10.30 | læs »