Jacob Ø. Wittorff

Redaktør for digital forretningsudvikling og innovation

E-Mail

jwi@cw.dk

Twitter

@wittorff

Linkedin

Se Jacob's LinkedIn profil

Jeg interesserer mig for de ideer, trends og problemstillinger, der præger den fremsynede digitale forretning.

Som redaktør for digital forretningsudvikling og innovation beskæftiger jeg mig med den kundevendte del af den digitale forretning. Det vil sige, at jeg fortæller de gode historier om alt fra design af digitale brugeroplevelser til adoption af ny teknologi samt eksekveringen af helt nye forretningsmodeller og digitale produkter. Desuden dækker jeg, hvad der rører sig blandt branchens mest visionære personer og digitale virksomheder.

Siden jeg startede som journalist på Computerworld i 2008, har jeg beskæftiget mig med ny teknologi og it-branchen. Derudover har jeg læst socialvidenskab og journalistik på Roskilde Universitet.

Send mig gerne en mail, hvis du er stødt på en historie, som kan være interessant for mig.
5.917 artikler på Computerworld

Jacob Ø. Wittorff

Myndigheder på stribe bryder dansk web-lov: Disse 29 offentlige hjemmesider dumper i tilsyn

En række offentlige hjemmesider som Politi.dk, Jobnet.dk og Coronaprover.dk lever ikke op til lovkrav og får nu kontant påbud fra Digitaliseringsstyrelsen om at rette op.

15. april 2021 kl. 12.14 | læs »
10

Kontroversielle it-termer skaber stor debat: Er det racistisk at sige blacklist eller master og slave?

Organisationen I.E.T.F vil omdøbe en række velkendte it-termer, der kan blive opfattet som racistiske.

14. april 2021 kl. 18.26 | læs »

Proact klar med regnskab: Bedste resultat nogensinde

Proact, der et svensk it-firma, har på trods af coronakrisen leveret det bedste resultat nogensinde.

14. april 2021 kl. 16.58 | læs »

Microsoft hastelukker 114 sårbarheder - heraf fem kritiske

I alt har Microsoft lappet 114 sårbarheder, hvor af dem er nuldagssårbarheder.

14. april 2021 kl. 15.59 | læs »

Facebook giver nu Helle Thornings Tilsynsråd mere magt

Facebooks Tilsynsråd, der har Helle Thorning-Schmidt som et højtplaceret medlem, får nu en helt ny beføjelse.

13. april 2021 kl. 17.12 | læs »

Seks danske energiselskaber ramt af Solarwinds-hack

Det avancerede Solarwinds-angreb har ramt seks danske energiselskaber.

13. april 2021 kl. 16.42 | læs »
1

Apple kan være på vej med nyt produkt: Vil fusionere Apple-tv med Homepod-højttaler

En højttaler med robotarm og en fusion mellem et Apple-tv og en Homepod-højttaler er blot nogle af de produkter, som Apple angiveligt arbejder på i øjeblikket.

12. april 2021 kl. 17.45 | læs »

Microsoft bekræfter gigant-opkøb af AI-selskabet Nuance

Nuance Communication, der blandt andet har leveret teknologi til Apples Siri, er blevet opkøbt af Microsoft, der mandag eftermiddag bekræfter handlen.

12. april 2021 kl. 16.34 | læs »

Data om 500 millioner LinkedIn-brugere sat til salg i hackerforum

En pakke med alt fra telefonnumre til e-mailadresser på en halv milliard LinkedIn-brugere er nu sat til salg online.

09. april 2021 kl. 10.59 | læs »

Facebook ramt af stort nedbrud i nat

Facebook blev i nat ramt af et nedbrud på alle selskabets platforme.

09. april 2021 kl. 08.37 | læs »