Skats it-projekter er ramt af en væsentlig produktionsnedgang på grund af coronahjemsendelser. Det betyder forsinkelser, der kan ramme de nye ejendomsvurderinger
09. april 2021 kl. 08.06 |
læs »
Danmark udmærker sig ved at have en meget stor bredbåndsdækning og høje gennemsnitshastigheder.
09. april 2021 kl. 07.48 |
læs »
Samkørselstjenesten Gomore har fået til 55 millioner kroner i ny kapital. Størstedelen af pengene kommer fra en schweizisk forsikringsgigant.
09. april 2021 kl. 07.31 |
læs »
Telias forretning i Danmark skal simplificeres, lyder det fra selskabets topchef Thomas Kjærhaard.
09. april 2021 kl. 07.03 |
læs »
B&O-chef stolt over sorte tal på bundlinjen Amerikanske Salesforce planter en ny skov i Danmark. Bookingsystem til vacciner er igen ramt af tekniske problemer. Red Bull satser på i nordjysk e-sports-satsining, og så er det 52 år siden, at Concorden for første gang lettede fra en landingsbane i Storbritannien.
09. april 2021 kl. 06.36 |
læs »
De borgere, der er ramt af Facebooks gigantiske datalæk, er ikke blevet underrettet af Facebook, og selskabet har heller ingen planer om at gøre det.
08. april 2021 kl. 10.15 |
læs »
Peter Thiel, der er kendt som tidlig investor i Facebook og medstifter PayPal, mener at det kan være nødvendigt med en hårdere regulering af kryptovalutaer.
08. april 2021 kl. 08.02 |
læs »
Kan en blokering af Zoom i Rusland være på vej? En politiker fra det russiske regeringsparti har luftet mulighedden efter, at Zoom har lagt den russiske stat på is.
08. april 2021 kl. 07.39 |
læs »
Hos danske Milestones Systems havde man forventet en større vækst i 2020, men alligevel er selskabets direktør tilfredshed med resultaterne i corona-året.
08. april 2021 kl. 07.10 |
læs »
Det italienske softwareselskab Dedalus opkøb af DXC's healthcare-forretning er nu endeligt blevet gennemført.
08. april 2021 kl. 06.49 |
læs »