Jacob Ø. Wittorff

Redaktør for digital forretningsudvikling og innovation

E-Mail

jwi@cw.dk

Twitter

@wittorff

Linkedin

Se Jacob's LinkedIn profil

Jeg interesserer mig for de ideer, trends og problemstillinger, der præger den fremsynede digitale forretning.

Som redaktør for digital forretningsudvikling og innovation beskæftiger jeg mig med den kundevendte del af den digitale forretning. Det vil sige, at jeg fortæller de gode historier om alt fra design af digitale brugeroplevelser til adoption af ny teknologi samt eksekveringen af helt nye forretningsmodeller og digitale produkter. Desuden dækker jeg, hvad der rører sig blandt branchens mest visionære personer og digitale virksomheder.

Siden jeg startede som journalist på Computerworld i 2008, har jeg beskæftiget mig med ny teknologi og it-branchen. Derudover har jeg læst socialvidenskab og journalistik på Roskilde Universitet.

Send mig gerne en mail, hvis du er stødt på en historie, som kan være interessant for mig.
5.836 artikler på Computerworld

Jacob Ø. Wittorff

3

Google vil slå Amazons Echo-højttaler - men snart kommer en ny banebrydende Amazon-model

Amazon er på vej med en ny og mere eksklusiv udgave af sin Echo-højtaler, der bliver udstyret med en overraskende ny funktion.

2. december 2016 kl. 10.18 | læs »
33

Stort sagsanlæg på vej: Danmark forlanger 10.000 kroner per dansk Uber-kørsel i erstatning

Der bliver nu rejst tiltale mod selskabet bag kørselsappen Uber.

2. december 2016 kl. 09.24 | læs »
18

Næste år kommer Apple med en jubilæums-iPhone, og den kan blive et rekordstort hit

Leverandørerne forudser en uhørt stor efterspørgsel efter den næste iPhone.

1. december 2016 kl. 13.15 | læs »

Amazons vilde opfindelse: En lastbil der kan transportere 100 petabyte data

Amazon nyeste produkt er en datasugende lastbil.

1. december 2016 kl. 12.32 | læs »
5

Netflix klar med længe ventet funktion: Nu kan du downloade film og serier

Du kan nu downloade film og serier gennem Netflix' apps til iOS og Android.

1. december 2016 kl. 08.47 | læs »
18

DF afviser al snak om at lovliggøre Uber: "Hør nu her. Jeg har ikke tænkt mig at lave en lov, der rummer Uber eller andre pirat-taxifirmaer."

Regeringen lægger op til en liberaliserings af taxiloven. Men regeringens støtteparti, Dansk Folkeparti, afviser at gå med til en legalisering af Uber.

30. november 2016 kl. 10.03 | læs »
7

Har rullet Mac-computere ud til 90.000 ansatte: Her er seks nyttige erfaringer fra IBM's store Mac-udrulningsprojekt

På lidt over et år har IBM rullet 90.000 Mac-computere ud til medarbejderne, mens virksomheden har gjort sig en hel række erfaringer. Læs her, hvad IBM har lært af projektet.

29. november 2016 kl. 06.00 | læs »
4

Om få måneder kan Apple være på vej med iPad i en helt ny størrelse

Ifølge flere kilder vil Apple snart præsentere en iPad i en helt ny størrelse.

28. november 2016 kl. 08.30 | læs »
2

Berømt robot-ekspert: Sådan undgår du at miste dit job til et it-system eller en robot

Vi kan snart blive ramt af en tsunami af automatiseringer, og selv folk med it-job risikerer at blive ramt. Men der er en løsning, lyder det fra den svenske topforsker Carl Benedikt Frey.

25. november 2016 kl. 06.00 | læs »
10

IBM-boss har høstet store gevinster ved at tilbyde Mac-computere til de ansatte: "Jeg finder hele tiden skjulte omkostninger i vores pc-miljø"

Interview: Fletcher Previn har med en stab på blot fem personer udrullet 90.000 Macs til de ansatte hos IBM. Det har udløst meget store besparelser.

22. november 2016 kl. 06.00 | læs »